Идеја за ручек: Лосос на грчки начин

Здрав оброк за љубителите на лосос.

Потребни состојки за 4 лица:

 • 50 мл маслиново масло
 • сок од 2 лимони
 • 1 чешне лук
 • 1 кафена лажичка оригано
 • пиперка
 • 100 г фета
 • 5 чери домати
 • 6 исчистени зелени маслинки
 • половина краставица
 • 1 кафена лажичка копар
 • 1 лимон
 • 1 кромид
 • 4 филети лосос
 • 2 лажички сув зачин

Начин на подготовка:

Во поголем сад направете го преливот така што измешајте маслиново масло, сок од лимон, столчен лук, оригано, малку бибер, фета исечкана на коцки, домати исечкани на ситни парчиња, исечкани маслинки, краставица исечкана на коцки и копар.

Оставете така постои во фрижидер.

Во сад за печење наредете ги ситно исечканите парчиња лимон и кромидот, исечкан на тенки прстени.

Врз тоа ставете ги филетите од лосос. Посипете со зачини и бибер.

Печете ја рибата во рерна загреана на 190 степени околу 20 минути.

Филетите лосос послужете ги со кромид и лимон во комбинација со подготвениот прелив.

Тагови
реклама

Финансиски хороскоп за февруари: За кој знак е поволно време за почнување бизнис?

Read more

Што се случи со Месут Озил?

Read more

Кои се најчестите повреди за време на секс?

Read more

Археолози ја открија првата кафеана во светот – стара е 5.000 години

Read more

Рецепти

Рецепт на денот: Мисиркини гради во сос од вино

Read more

Рецепт за превртен чизкејк

Read more

Идеја за ручек: Вкусен гулаш со зеленчук

Read more

Идеја за ручек: Пилешки уштипци со зеленчук

Read more
 

Магазин

 • play_arrow

Рецепт на денот: Мисиркини гради во сос од вино

Читај повеќе

Кои се најчестите повреди за време на секс?

Читај повеќе

Археолози ја открија првата кафеана во светот – стара е 5.000 години

Читај повеќе

Еликсир на младоста: Која храна го поттикнува создавањето колаген?

Читај повеќе

Финансиски хороскоп за февруари: За кој знак е поволно време за почнување бизнис?

Читај повеќе

Важен симптом на рак на јајниците кој често се занемарува

Читај повеќе

Четири проблеми на кои жените најчесто се жалаат кај брачен терапевт

Читај повеќе
 • play_arrow

Неколку причини зошто треба да одгледувате растенија во вашиот дом

Читај повеќе

Каков совет би им дал гинеколог на паровите кои се мачат со неплодност?

Читај повеќе