Илон Маск се пофали со видео во кое роботот Optimus оди сам

Основачот и извршен директор на Tesla, Илон Маск, објави видео на кое е прикажан робот наречен Optimus, кој може да се движи самостојно.

Маск се појави на својата социјална мрежа X за да го сподели клипот со своите многубројни следбеници. На видеото се гледа како хуманоидниот робот Optimus се шета низ лабораторијата.

Американскиот бизнисмен го опиша видеото како „Optimus strolling around the lab“ (Оптимус шета низ лабораторијата) и брзо собра милиони прегледи.

Во видеото кое трае една минута и 18 секунди. Optimus може да се види како сам оди без никаква помош, а за прв пат јавноста можеше да го види и како врти лево-десно додека оди.

Тоа е приказ на напредокот во движењето на роботите што досега не бил демонстриран.

Remote video URL
реклама

Зошто никогаш не треба да користите мобилен телефон додека сте во тоалет?

Read more

Се бараат доброволци за експеримент: За 60 дена ќе добијат 18.000 евра

Read more

Хороскопски знаци кои не се љубоморни: имаат целосна доверба

Read more

Промени во исхраната со кои ќе ослабете до лето

Read more

Вести

Лудиот германски проект за затворање на Медитеранот и делумно намалување на водата

Read more

Facebook Messenger конечно доби 4 нови функции кои долго ги чекавме

Read more

Како се одредува кога Рамазан почнува и завршува?

Read more

Како изгледаше вчерашното целосно помрачување на Сонцето?

Read more
 

Гик

Apple ќе овозможи поправка на iPhone со користење на користени делови

Читај повеќе

Starlink ќе обезбеди брз интернет на првата приватна вселенска станица

Читај повеќе
  • play_arrow

Месечината се превртела одвнатре нанадвор пред милијарди години

Читај повеќе

Имаме само уште две години да ја спасиме планетата Земја

Читај повеќе

Лудиот германски проект за затворање на Медитеранот и делумно намалување на водата

Читај повеќе
  • filter

HMD ги претстави Nokia мобилните 6310, 5310 и 230

Читај повеќе

Facebook Messenger конечно доби 4 нови функции кои долго ги чекавме

Читај повеќе
  • filter

Motorola ги откри спецификациите на смартфонот Moto G64 5G

Читај повеќе

Voyager 1 е надвор од Сончевиот Систем, со месеци испраќа чудни податоци

Читај повеќе