Италија даде упатства за домашно лекување на КОВИД пациенти

Италијанското Министерство за здравство ги објави основните упатства за пациентите со COVID-19 кои се лекуваат дома.

Инструкциите се однесуваат на пациенти кои се сметаат за помалку ризични, на кои не им е потребна хоспитализација и имаат симптоми слични на грип, односно на пациенти кои не се борат за воздух, а сатурацијата на крвта со кислород име е поголема од 92 проценти.

Овие пациенти може да имаат треска и покачена температура, но под 38 степени или над 38 што не трае повеќе од 72 часа.

Според упатствата на Министерството, потребно е периодично да се мери сатурацијата, да се зема парацетамол само доколку е потребно, да се обезбеди неопходна хидратација и правилна исхрана.

Експертите советуваат да не се менува терапијата што некој ја има за хронични заболувања, во спротивно постои ризик од влошување на состојбата.

Министерството препорачува да не се земаат кортикостероиди рутински, освен кај пациенти чија состојба не се подобрува дури и по 72 часа.

Министерството исто така советува да не се земаат антибиотици или хепарин освен ако општата состојба не се влоши и температурата не падне дури и по 72 часа.

Исто така, на болните со благи симптоми им се препорачува да не земаат хидроксихлорокин бидејќи ниту една научна студија не ја потврдила неговата ефикасност во лекувањето на COVID-19.

Во упатствата на италијанското Министерство за здравство се истакнува дека досега нема цврсти и непобитни докази дека земањето разни витамини, вклучително и витамин Д, како и лактоферин и кверцетин, помага во лекувањето на COVID-19.

реклама

Што ќе се случи во телото ако секој ден пешачите?

Read more

Филипче: Повикувањето за вакцинација ќе се одвива преку системот „Мој термин“

Read more

26 јануари 1788, почнала колонизацијата на Австралија

Read more

Конор Мекрегор суспендиран на шест месеци

Read more

Здравје

Што ќе се случи во телото ако секој ден пешачите?

Read more

СЗО објави нови препораки за лекување на заразените со коронавирус

Read more

Нема простор за паника, новиот сој на коронавирусот само побргу се шири

Read more

Намирници кои го намалуваат стресот на природен начин

Read more
 

Магазин

  • play_arrow

Што ќе се случи во телото ако секој ден пешачите?

Читај повеќе

Совети како да го смирите детето во моменти на изливи на бес

Читај повеќе
  • play_arrow

Зошто е толку тешко да се отепа мува?

Читај повеќе

Дечкото ја оставил бидејќи била дебела, сега заработува како фитнес модел

Читај повеќе
  • play_arrow

Мачка-чувар

Читај повеќе
  • play_arrow

Индиец создаде чизми кои пукаат

Читај повеќе
  • play_arrow

Скијач во Романија едвај се спаси од мечка

Читај повеќе

СЗО објави нови препораки за лекување на заразените со коронавирус

Читај повеќе

Направете сами: Крем од лешници и чоколадо

Читај повеќе