НБА 2021/22

Јокиќ со денови доминира во НБА: За 3 асистенции промаши трипл-дабл хет-трик

Кошаркарите на Денвер Нагетс победија во Сакраменто против Кингс со 106:100, а малку недостасуваше српскиот центар за само неколку дена да врзе три трипл-дабл настапи.

Нагетс подобро влегоа во натпреварот, па имаа минимално водство по првата четвртина, а додека заминаа на одмор додадоа гас па првото полувреме заврши со резултат 51:63.

„Кралевите“ се разбудија во третиот период и успеаја да израмнат. Се играше израмнето речиси до самиот крај, но гостите успеаја да ја задржат предноста и да забележат важна победа.

Јокиќ имаше одлична вечер во која постигна 38 поени. Забележа и 18 скока и 7 асистенции. Имаше поддршка од Монти Морис кој уфрли 20 поени. Де'Арон Фокс беше одличен кај Сакраменто со 32 поена и 10 асистенции, а добра партија пружи и Харисон Барнс со 17 поени.

Денвер моментално е на 5-тото место во Западната конференција со 40 победи и 26 порази, додека Сакраменто е на 13. место со сооднос 24-44.

На Никола Јокиќ му недостасуваа 3 асистенции за нов трипл-дабл, трет во низа, но и без тоа неговата статистика оваа недела е застрашувачка: 116 поени, 45 скока и 31 асистенција, сето тоа проследено со 3 победи на Денвер, што е најважно.