НБА 2023/2024

Јокиќ стоеше 5 секунди, сите се чудеа зошто, а всушност е генијално

Итриот Никола Јокиќ повторно ги надмудри противниците.

Српскиот центар ноќеска одигра фантастичен натпревар за Денвер Нагетс предводејќи го својот тим до победа против Портланд Треил Блејзерс од 112:103, покажувајќи ја уште еднаш својата генијалност. Колку Јокиќ е целосно сконцентриран и фокусиран на играта, видовме неодамна на мечот против Милвоки, кога го пријави Јанис Адетокунбо кај судиите, а уште една потврда за тоа имавме на средбата со Трејл Блејзерс.

За што се работи? Денвер не сакаше да троши премногу енергија во дуелот со една од најслабите тимови на Западот, Јокиќ виде дека енергијата на неговиот тим не е на соодветно ниво, па сакаше да забави и да ја украде секоја секунда од играта во последните пет минути. И тоа буквално секоја секунда...

Така, на уфрлувањето на топката во игра по поенот за Портланд чекаше точно 5 секунди за да изведе, додека гледаше во судијката која одбројуваше. Јокиќ го дочека последниот момент и му ја додаде топката на својот соиграч, а со тоа истепа време. Секунда по секунда, знае да биде повеќе од важно на самиот крај од натпреварот, што е само уште еден доказ колку на Јокиќ најважна му е победата во кошарката, а не личната статистика.

URL

Да потсетиме, Јокиќ натпреварот го заврши со 29 поени (шут од поле 12/20), а имаше и 8 скока, 7 асистенции и 2 украдени топки. Но, ваквите генијални потези, кои на крајот можат да бидат одлучувачки, не влегуваат во статистиката...

Remote video URL

Тимот со најдобар скор сезонава, Бостон Селтикс, го торпедираше Мемфис Гризлис со дури 40 поени разлика, победувајќи со 131:91. Џејсон Тејтум уфрли 34 поени, Кристапс Порзињѓис додаде 26, а двоцифрени беа и Дерик Вајт со 15 и Ал Хорфорд со 11, но вкупно 13 кошаркари влегоа во поен статистиката со тоа што само Канаѓанецот Далано Бентон не постигна поен, а тој мина и најмалку времне на паркетот - речиси 7 минути.

Remote video URL

Резултати:

Детроит Пистонс - Орландо Меџик 99:111
Бостон Селтикс - Мемфис Гризлис 131:91
Шарлот Хорнетс - Индијана Пејсерс 99:115
Мајами Хит - Лос Анџелес Клиперс 95:103
Оклахома Сити Тандер - Торонто Репторс 135:127
Јута Џез - Милвоки Бакс 123:108
Денвер Нагетс - Портланд Треил Блејзерс 112:103

Табела:

реклама

Речиси магичен пијалак за слабеење согорува масти додека спиете

Read more

Ѓоковиќ откри што ѝ рекол на принцезата Кејт на Вимблдон, се осврнал и на нејзиниот изглед

Read more

Финансиски хороскоп од 15 до 21 јули

Read more

Родри ги налути Англичаните со провокации за Гибралтар, Мората го потсети каде игра

Read more

Кошарка

Американците најголеми фаворити, ФИБА ги потцени Србија и Канада

Read more

Член на Дрим тимот отпадна за Олимписките игри

Read more

Руди Фернандес соборува рекорди и исполнува ветувања: Шпанецот по шести пат на Олимпијада

Read more

Се подготвува трансфер бомба: Поранешна НБА ѕвезда доаѓа во Европа по 17 години минати во САД

Read more
 

Спорт

  • play_arrow

Пијаниот Кукуреља пееше за себе и не го исполни даденото ветување

Читај повеќе

Ѓоковиќ откри што ѝ рекол на принцезата Кејт на Вимблдон, се осврнал и на нејзиниот изглед

Читај повеќе
  • play_arrow

Родри ги налути Англичаните со провокации за Гибралтар, Мората го потсети каде игра

Читај повеќе

Хаман: Од 10 најлоши натпревари на турнирот Англија играше на 7

Читај повеќе

Шаќири се повлече од швајцарската репрезентација

Читај повеќе

Мората се сели во Милан

Читај повеќе

Во Баскија осамна порака за предавство на Ојарзабал и Мерино

Читај повеќе

Ралф Шумахер призна дека е геј: Ја шокира јавноста со фотографија и испрати порака по години молк и пропаднат брак

Читај повеќе

Саутгејт призна: Шпанија беше најдобра екипа на првенството

Читај повеќе