Јуве, Ливерпул и Манчестер во трка за исландски вундеркинд

Премиер лигашите Ливерпул и Манчестер Јунајтед и калчолигашот Јувентус се во трка за 17-годишниот Исланѓанец за кого се зборува дека е наредната фудбалска ѕвезда.

Исак Бергман Јоханнесон е исландски фудбалер од офанзивата кој настапува во шведската лига за тимот на Норшепињ. Има само 17 години и веќе за него во битка се големи клубови како Ливерпул, Манчестер Јунајтед и Јувентус. Медиумите од Островот и од Чизмата потврдија за интересот на трите клубови.

Јоханнесон е роден во Англија кога неговиот татко Џои Гудјонсон настапуваше за Астон Вила, потоа играше и за Вулверхемптон и Лестер. Сепак, кариерата ја почна на Исланд во тимот на Акранес од каде во 2019 премина во Шведска. Игра со левата нога, висок е 180 сантиметри, а природна позиција му е десно офанзивно крило.

Сезонава во Алсвенскан лигата има одиграно 23 натпревари на кои постигна 3 голови и 8 пати асистираше. Според Transfermarkt, неговата моментална вредност е само милион евра, но сигурно Норшепињ нема да се откаже од својот бисер без добра оштета.

Има играно за сите младински репрезентации на Исланд, а моментално настапува за онаа за играчи до 21 година. За сениорската репрезеатција нема дебитирано, но веројатно и тоа брзо ќе се случи.

Тагови
реклама

Таксист нашол 300.000 евра и му ги вратил на сопственикот

Read more

Генијален трик за возачи: Одмрзнете ги прозорците за 10 секунди

Read more

Ова се најдобрите серии во последните 10 години

Read more

Филипче: Вратени на работа 40 медицински сестри

Read more

Фудбал

Пирло: Мораме денес да обезбедиме пласман во осминафиналето

Read more

Најубавите голови од Премиeр лигата постигнати викендов

Read more

Гризман: Нема да ја скратам косата дури и Барса да ме тера

Read more

Бензема и Рамос нема да играат против Интер

Read more

Спорт

  • filter

Кошаркарите негативни и во полн состав тренираа на естонско тло

Читај повеќе

Пирло: Мораме денес да обезбедиме пласман во осминафиналето

Читај повеќе
  • play_arrow

Најубавите голови од Премиeр лигата постигнати викендов

Читај повеќе
  • filter

Гризман: Нема да ја скратам косата дури и Барса да ме тера

Читај повеќе
  • play_arrow

Вујин: Ги воочивме грешките од првиот меч со Кјелце, во Полска одиме на победа

Читај повеќе

Бензема и Рамос нема да играат против Интер

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Пандев: Мојот најдраг гол

Читај повеќе

Публиката се враќа во Премиер лигата штом заврши вонредната состојба

Читај повеќе
  • play_arrow

Со новите два гола Ибра постави два рекорда

Читај повеќе