Како би изгледала Европа ако светското море се подигне за 100 метри?

Ако некогаш сте се запрашале дали Македонија ќе добие излез на море доколку нивото на светските мориња се покачи за 100 метри, одговорот го имаме - не, за малку нема да добие. Егејското Море ќе ни дојде речиси до граница.

Затоа, пак, во близина ќе имаме уште едно море за одење на одмор и тоа Панонското Море кое ќе ја поплави цела Војводина и половина Унгарија.

Холандија и Данска целонсо ќе ги снема, а од Естонија ќе останат само неколку острови.

Тагови
реклама

Детална астро анализа до 31 мај за секој хороскопски знак

Read more

Направете фалафел, евтино јадење за целото семејство

Read more

Еден суплемент не смеат да го земаат луѓето над 50 години

Read more

Што точно му прави шолја кафе на телото од минута во минута?

Read more

Чек дис аут

Ризичен експеримент: Намерно дозволил да го проголта анаконда

Read more

Скопје за време на Прва светска војна

Read more

Претставена првата подводна вендинг машина за слатки, валутата е забава

Read more

Колумбија го бара „светиот грал“: Праќа експедиција до потонат брод со богатство

Read more
 

Магазин

Знаци кај децата кои може да укажуваат на дислексија

Читај повеќе

Еден суплемент не смеат да го земаат луѓето над 50 години

Читај повеќе

Што точно му прави шолја кафе на телото од минута во минута?

Читај повеќе
  • play_arrow

Ризичен експеримент: Намерно дозволил да го проголта анаконда

Читај повеќе

Неколку причини зошто Водолиите се генијалци

Читај повеќе

Направете фалафел, евтино јадење за целото семејство

Читај повеќе

Знаци што откриваат дека некој е емотивно недостапна личност

Читај повеќе
  • play_arrow

Авантурата наречена Red Bull Can You Make It? 2024 е во полн ек!

Читај повеќе

Внимателно избирајте облека со детали: 5 дезени што прават да изгледате постаро

Читај повеќе