СОВЕТИ ЗА ВОЗАЧИ

Како да се ослободите од кондензација и влага во автомобилот?

Влажните стакла во внатрешноста на автомобилот се особено чест проблем во зимските месеци, но како што знаат повеќето возачи, овие појави често не се поштедени и во другите сезони.

Секој од нас се справува со тоа на свој начин, па некои се потпираат на моќта на вентилација, по можност со помош на клима, а некои развиле посебни методи за бришење и сушење на прозорците со текот на времето. Специјални сунѓери, партали, весник или кујнска хартија... или комбинација од сето горенаведено.

И без разлика на која група припаѓаат, повеќето возачи всушност престануваат да размислуваат за кондензација штом ги исушат стаклата и продолжуваат да возат. А не би било лошо да бидат малку поинформирани.

За почеток, за да го разберат најдобриот начин за решавање на овој проблем, возачите треба да се запознаат со неговите причини. Едноставно, кондензацијата се јавува во ситуации кога има разлика во температурата и влажноста во возилото и надвор од него, односно кога ладна површина (како стакло) доаѓа во контакт со влажен и/или топол воздух.

Во пракса, тоа најчесто станува забележливо кога патниците влегуваат во ладен автомобил во зима: воздухот што го издишуваат е многу топол во споредба со внатрешноста на возилото, а на прозорците многу брзо ќе се појави забележлива влага. Колку повеќе патници влегуваат, јасно е дека оваа појава ќе биде забележана побрзо и поизразена, а возачот потоа ќе прибегне кон еден од веќе опишаните методи за чистење.

Сепак, важно е да се знае дека кондензација во автомобилот може да настане и без присуство на патници, што укажува дека има друг извор на влага во возилото, еден или повеќе од нив. На пример, влагата ќе стане забележлива ако сте оставиле влажна маица или друга облека или чевли во автомобилот по дожд или ако влажните или натопените патосници не се доволно добро исушени.

Во овој случај, јасно е што треба да се направи: најважно е да се отстранат сите извори на влага од возилото, а потоа добро да се исуши, по можност со комбинација на различни методи.

Некои од најдобрите и најбрзите резултати за класично одмаглување на шофершајбната се постигнуваат со користење на климатизерот, особено неговото копче за одмрзнување/одмаглување на шофершајбната.

Комбинацијата од топло струење и клима е победничка бидејќи системот за наизменична струја ја вади влагата од воздухот (на крајот на краиштата, тоа го потврдува и локвата која секогаш е видлива под возилото во кое работи „климата“), што значи дека нема да има ништо за замаглување на прозорците.

Но, што да направите ако нема климатизација во автомобилот или ако опишаниот метод не дава задоволителни резултати? Може да помогне да се користи едно од средствата дизајнирани за извлекување на влага од воздухот или за темелно проветрување и сушење на внатрешноста на возилото.

Можно е да користите фен за коса (на пр. за влажни седишта) или да го оставите автомобилот или барем прозорците отворени на сонце неколку часа. Меѓутоа, доколку имате влага во вашето возило, најважно е да ги пронајдете сите траги, а потоа и причините.

Ги гледате замаглените прозорци, а што е со влагата во и под теписите? Во багажникот и просторот за резервното тркало? Проверете таму за знаци на влага или, уште полошо, вода.

По правило, тоа се најниските делови на возилото, а ако некаде во автомобилот истекува или капе вода - што е можно ако, на пример, се работи за постаро возило со оштетена или испукана гумена врата или заптивки на капакот на багажникот - може лесно завршуваат токму таму.

Истото важи и за малите пукнатини на фаровите: можеби мислите дека се безопасни, но преку нив може да влезе и влага во возилото. Што може да значи ова, не треба посебно да се објаснува: освен лимот кој може да страда од корозија, уште повеќе главоболки кај сопственикот може да предизвикаат проблеми со струјата.

Голем број автомобили, особено поновите, имаат чувствителна електроника на дното на багажникот, вклучувајќи ги на пример батеријата и електричните. инсталации со различни конектори. Затоа, немојте да бидете мрзеливи, туку погледнете под тепих ваму-таму, доколку реагирате навреме би можеле да спречите голем проблем.

реклама

Три уреди во домот што никогаш не треба да се исклучуваат од струја

Read more

Откриена најголемата змија што некогаш живеела на Земјата

Read more

Едно цвеќе е идеално за балконите кои повеќе се во сенка

Read more

Симптоми на висок крвен притисок кои се јавуваат за време на спиењето

Read more

Авто новости

Врвна прецизност и динамика: претставен новиот Cayenne GTS

Read more

Дали амонијакот може да биде алтернатива на фосилните горива?

Read more

Богати до небо: Колку заработува автомобилската индустрија?

Read more

Mazda SUV CX-80: Три реда седишта и за клиентите во Европа

Read more
 

Автомобили

Новиот хиперавтомобил на MG забрзува до стотка за 1,9 секунди

Читај повеќе
  • filter

Врвна прецизност и динамика: претставен новиот Cayenne GTS

Читај повеќе

Дали амонијакот може да биде алтернатива на фосилните горива?

Читај повеќе

Богати до небо: Колку заработува автомобилската индустрија?

Читај повеќе
  • filter

Mazda SUV CX-80: Три реда седишта и за клиентите во Европа

Читај повеќе
  • filter

Први фотографии: Новиот Citroën C3 Aircross има 7 седишта

Читај повеќе

Пад во продажбата на автомобили, производителите го преиспитуваат укинувањето на бензинците

Читај повеќе
  • filter

Ford почна да прима нарачки за најмоќниот Mustang досега

Читај повеќе

Volkswagen инвестира 2,5 милијарди евра во Кина

Читај повеќе