Како правилно да ги чувате летните гуми за време на зимата?

Со правилно складирање, гумите не ги губат своите карактеристики, па нивниот век на траење ќе биде подолг.

Време е за промена на летните гуми на возилата со зимски, а често се поставува прашањето каде да ги чувате летните гуми. Ако вие треба да се погрижите за оваа обврска, треба да знаете неколку важни информации.

Правилно складираните гуми не ги губат своите карактеристики, така што нивниот век на траење ќе биде подолг. Експертите подготвија неколку корисни совети кои ќе ви помогнат правилно да ги чувате вашите гуми.

Пред да ги складирате гумите, исчистете ги од нечистотија и отстранете ги камењата и сличните предмети што можат да ги оштетат или да влијаат на обликот на површината.

Чувајте ги гумите на темно, суво и ладно место (не, на пример, каде што стои котелот за парно греење) бидејќи изложувањето на дневна светлина, а особено на УВ зраци (повеќе отколку што е потребно за време на работата), е многу штетно.

Контактот со масла, лубриканти, лакови и горива исто така ги оштетува гумите.

Гуми со фелни

Ако ги чувате гумите со фелни, намалете го воздушниот притисок пред складирањето, но не ги празнете целосно.

Не чувајте ги гумите со фелни во исправена положба, туку закачете ги на носачи за да ја преживеат зимата без оптоварување.

Ако не можете да ги обесите гумите со фелни, наредете ги една врз друга, но така што висината на наредените гуми да не надминува 1,5 метри.

Добро е еднаш месечно да се преуредуваат за да се биде една постојано на дното.

Гуми без фелни

Чувајте ги гумите што сте ги извадиле од тркалата паралелно во исправена положба, оставајќи малку простор меѓу нив.

Се препорачува да ги свртите на секои четири недели за да не се деформира гумата.

реклама

Новата хит серија на Netflix растура, фановите предупредуваат: Не е за секого

Read more

Бил Гејтс: Можеби нѐ чека уште посмртоносен вирус, треба да се подготвиме

Read more

Како да забележите дека некој маж е вљубен во вас?

Read more

Зошто ме извади? - Рангник откри што му рекол нервозниот Роналдо

Read more

Авто новости

Најчести грешки што ги прават купувачите на половни автомобили

Read more

Првпат во историјата се продадени повеќе електрични отколку дизел автомобили

Read more

За секунда уништи автомобил од 2,5 милиони евра

Read more

Audi презема контрола врз најпрестижниот британски бренд

Read more
 

Автомобили

Најчести грешки што ги прават купувачите на половни автомобили

Читај повеќе

Првпат во историјата се продадени повеќе електрични отколку дизел автомобили

Читај повеќе

За секунда уништи автомобил од 2,5 милиони евра

Читај повеќе

Audi презема контрола врз најпрестижниот британски бренд

Читај повеќе
  • play_arrow

Aston Martin го најави „најмоќниот луксузен SUV во светот“

Читај повеќе

Како Италијанците го спасија Volkswagen пред 60 години?

Читај повеќе

Велосипеди пред автомобили? Германците се навикнуваат на новиот сообраќаен знак

Читај повеќе
  • play_arrow

Off-road дуел на теренци: Niva vs Jimny vs Duster

Читај повеќе

Дали би купиле „виетнамско BMW“ со 10 години гаранција?

Читај повеќе