Какви тенкови им прати Русија на Србите?

Руската Федерација ѝ донираше 30 тенкови T-72MS на Србија, а првите веќе се испорачани. Станува збор за донација вредна околу 30 милиони евра.

Како што рече поранешниот министер за одбрана Александар Вулин во мај минатата година пред воената парада во Ниш, кога беше прикажан овој тенк, Србија доби тенкови Т-72 како донација во рамките на воено-техничкиот договор постигнат меѓу претседателот на Србија Александар Вучиќ и неговиот руски колега Владимир Путин. Тој потоа додаде дека благодарение на таа донација, српските оклопни единици ќе бидат „значително подобрени и зајакнати“.

Како дел од воено-техничкиот договор, Србија покрај овие тенкови и други оклопни возила, од Русија доби и 30 оклопни возила BRDM-2, од кои некои веќе пристигнаа во Србија.

Remote video URL

Најголемата и најважна новина е фактот дека Српската армија за прв пат ќе има тенк со активен-реактивен оклоп.

Станува збор за тенкови со можност за лансирање ракети од топовски цевки со калибар од 125 милиметри, а имаат и споен митралез од 7,62 милиметри, кој се наоѓа покрај топовската цевка и го следи вртењето на куполата, како и митралез од 12,7 милиметри на врвот, кој ротира независно од куполата.

Еден од најпознатите производи на руското наоружување кој стигнува во Србија, ќе има посилен мотор и подобра електронска опрема. Унапредениот тенк Т-72 исто така ги потврди своите можности на бојното поле, и се покажа како неуништлив во Сирија.

Моќта на овој тенк најдобро се покажа на вежбата одржана на полигоните Албино, Головенка и Мулино во околината на Москва.

Руските тенкисти ја вежбаа брзината на реакција на тенковите Т-72 и Т-80, односно за колку време тие можат да погодат цел што се појавува само за момент.

На метите оддалечени од 700 метри до 2 километри, се гаѓаше со топовски гранати и тенковски митралези.

Remote video URL
Тагови
реклама

Поради короната, белградската проституција работи по принципот на достава

Read more

Volkswagen го презема европскиот пазар за електромобили

Read more

Мицкоски: Имам информација дека викендов се распарчува Македонија во Софија

Read more

Нереди во Штип: Среде град се пресметаа навивачите на Брегалница и Тиквеш

Read more

Регион

Црна Гора го протера српскиот амбасадор Божовиќ

Read more

Захариева: Односите меѓу С. Македонија и Бугарија да наликуваат на оние на Шпанија со Латинска Америка

Read more

Каракачанов: Заев направи чекор во вистинската насока

Read more

Една година од катастрофалниот земјотрес во Албанија

Read more

Вести

Дневен ковид биланс: Дури 41 починат, нови 1.022 заразени

Читај повеќе

Црна Гора го протера српскиот амбасадор Божовиќ

Читај повеќе

Градоначалникот на Берово позитивен на COVID-19

Читај повеќе

Промовиран проекот „Попова Шапка-планински рај-опуштете се и уживајте“ со новите можности за престој во природа

Читај повеќе

Мицкоски: Имам информација дека викендов се распарчува Македонија во Софија

Читај повеќе

Офанзива на етиопските владини сили за заземање на градот Мекеле

Читај повеќе

Стапуваат на сила препораките и мерките за аерозагадување во Тетово, Куманово и Кавадарци

Читај повеќе

Генерал Багери: Страшна одмазда ги чека оние кои стојат зад убиството на иранскиот научник

Читај повеќе

Шекеринка: Ќе направиме сѐ за да најде решение, но никако на сметка на црвените линии

Читај повеќе