Ќе ме распнат ако кажам јавно дека сум геј, вели фудбалер од Премиер лига

Неименуван фудбалер од англиската Премиер лига за таблоидот The Sun зборуваше за тоа дека е хомосексуалец, но истакна и дека тоа никогаш не би можел да го каже јавно.

Тој се плаши од осудата што би следела на стадионите во Англија.

„Сега е 2021 година и претпоставувам дека би можел да им кажам на сите кој сум навистина, но има некои фанови кои сѐ уште живеат во 80-тите. Сакам да бидам отворен кон луѓето бидејќи тоа е она што сум и со што се гордеам. Вистина е, сепак, дека во тој случај ќе ме распнат“, рече фудбалерот и додаде:

„Кога играм фудбал, се чувствувам дека навивачите можат да погодат дека сум геј и дека ме осудуваат за тоа. Дали делувам феминизирано? Дали може да се претпостави по облеката што ја носам надвор од теренот? Ме уништува психички и застрашувачки е“, истакна неименуваниот фудбалер.

реклама
Тајните на една држава: Зошто Финска е меѓу најуспешните земји во светот?

Тајните на една држава: Зошто Финска е меѓу најуспешните земји во светот?

Read more
Топ 10 најпиратирани филмови на неделата

Топ 10 најпиратирани филмови на неделата

Read more

Како на филм: Воз предизвикал уривање на дел од мост и се запалил

Read more

Историски преседан во Лигата на шампиони

Read more

Фудбал

Манчини: Многу тешка жрепка за нас

Read more

Милевски: Италија е фаворит, но за исходот ќе се прашуваме и ние

Read more

Италија противник на македонските фудбалери во мундијалскиот бараж

Read more

Холанд по 5 недели се враќа на теренот

Read more
 

Спорт

Манчини: Многу тешка жрепка за нас

Читај повеќе

Милевски: Италија е фаворит, но за исходот ќе се прашуваме и ние

Читај повеќе

Италија противник на македонските фудбалери во мундијалскиот бараж

Читај повеќе

ЕХФ: Само вакцинирани ракометари на ЕУРО 2022

Читај повеќе

Холанд по 5 недели се враќа на теренот

Читај повеќе
  • play_arrow

Конте за бламажата во Словенија: По три недели почнувам да ја разбирам ситуацијата во Тотенхем

Читај повеќе

Каде да се гледа мундијалската жрепка?

Читај повеќе

Tриесет години затвор за поранешниот претседател на Бразилскиот олимписки комитет

Читај повеќе
  • play_arrow

Објавено видео на кое Роналдо урла по играчите на Јуве: Играме како го*на

Читај повеќе