Кина објави нова фотка од мистериозното „стакло“ на Месечината

Необичната материјаа на месечевата површина со недели ги збунува научниците, а Кинезите се пофалија со нова фотка од истата.

За неистренираното око мистериозната материја личи на обична прашина. Но, со секоја нова слика расте веројатноста конечно да се идентификува од што настанала и од каде потекнува оваа мистериозна светкава материја.

Кинескиот ровер Yùtù-2 слета на темната страна од Месечината на 2 јануари годинава. Месеци подоцна наиде на чудна материја за време на втората прошетка покрај еден кратер долг два метра.

И со последната фотографија останува консензусот помеѓу научниците дека материјата е темно стакло кое настанало како последица од удар на метеорит. Ударот веројатно ги ставил под притисок и ги стопил минералите на месечевата површина претворајќи ги во материја слична на онаа која ја најдоа астронаутите од Apollo 17.

„Мислам дека најточната информација тука е дека матреијата е релативно темна“, вели Ден Моријарти од НАСА.

„Се чини дека посветла материја е споена со поголемите и потемни парчиња иако постои можност тоа да само отсјај од рамната површина“, заврши тој говорејќи за Space.com.

Роверот Yùtù-2 наскоро повторно ќе се упати кон местото со необичната материја, па нова тура фотки можеби ќе даде повеќе одговори, или пак ќе отвори уште повеќе прашања.

реклама

Америка е на раб на граѓанска војна, полицијата клекна пред демонстрантите

Read more

Што се знае за полицаецот кој го уби Џорџ Флојд?

Read more

Објавено уште едно видео од бруталното однесување на полицијата кон Џорџ Флојд

Read more

Не треба да се аплицира за домашната платежна картичка, проверете онлајн дали ви следува

Read more

Вести

Кинески радиотелескоп наскоро ќе бара вонземјани

Read more

SpaceX во орбитата ќе лансира нови Starlink сателити

Read more

Се тестира технологија за 6G мрежа

Read more

Историски момент: SpaceX астронаутите пристигнаа на МВС

Read more

Гик

Сепак следат сѐ што правиме онлајн - Google пред тужба за нарушување на приватноста

Читај повеќе

Научниците открија: Овде воздухот е најчист во светот

Читај повеќе
  • filter

HP го претстави новиот лаптоп Omen 15 наменет за гејмери

Читај повеќе

Русите сакаат да делат превоз во вселената со Американците

Читај повеќе
  • filter

Vivo ја најави серијата Х50

Читај повеќе

Кинески радиотелескоп наскоро ќе бара вонземјани

Читај повеќе

SpaceX во орбитата ќе лансира нови Starlink сателити

Читај повеќе
  • filter

Honor ќе го претстави новиот смартфон Play 4 Pro

Читај повеќе

Како да го полните телефонот за да ви трае подолго батеријата?

Читај повеќе