Kлучната причина за катастрофата на Јунајтед: Глејзер извадиле огромна сума од клубот

Специјализираниот сајт Swiss Ramble објави податоци за неверојатната сума на пари што сопствениците на Манчестер Јунајтед ги извадиле од клубот откако пристигнаа на „Олд Трафорд“.

Од 2005 година, семејството Глејзер е под силен притисок од навивачите. Трофејните години што беа завршени во 2013 година имаа ефект на намалување на интензитетот на протестите, но сушниот период донесе голем број немири за време на протестите на навивачите на Јунајтед во последните години.

По лошиот преоден рок и катастрофалниот старт на сезоната, следниот викенд се очекува нов жесток протест во пресрет на натпреварот со Ливерпул. Во меѓувреме, швајцарската веб-страница Ramble ја објави сумата на пари што членовите на семејството Глејзер ја извлекле од Манчестер Јунајтед, а таа изгледа застрашувачки.

Семејството Глејзер извадило неверојатни 1,6 милијарди фунти од клубот откако го презеде Јунајтед, што е апсолутен рекорд во светот на спортот.

URL

Иако Јунајтед троши пари на трансфери и не е штедач, тие пари се финансираат од заработката на клубот, а не се пумпаат во клубот од сопствениците, за разлика од другите ривали. На пример, сопствениците на Манчестер Сити испумпаа 684 милиони фунти за клупски трансфери, а слична е ситуацијата и во Ливерпул. Затоа, оправдано е незадоволството на навивачите на Јунајтед кои се лути на сопствениците на клубот затоа што освен што не вложуваат пари во трансфери, огромни суми изнесуваат од „Олд Трафорд“.

Јунајтед е единствениот клуб во врвот на англискиот фудбал кој ги отплаќа кредитите на сопственикот, односно позајмиците со кои го купија Манчестер Јунајтед.

Затоа, не е чудно што Глејзер не сакаат да го продадат Манчестер Јунајтед и покрај големиот притисок, но и желбата на бројните милијардери да вложат пари во голем спортски бренд. Џоел и Аврам Глејзер наводно сакаат околу 4 милијарди фунти за продажбата, кои во моментов никој не сака да ги плати.

реклама

Том Хенкс со години се бори со тешка болест која ја добил поради улога

Read more

Зошто Германија и Јапонија сериозно се вооружуваат?

Read more

Брук Шилдс: Агаси збесна кога глумев со Џои во Friends

Read more

САД одби да објави снимки од соборените НЛО-а: Тоа е строго доверливо

Read more

Фудбал

7 земји од кои се очекува да имаат поквалитетен фудбал

Read more

Бразилски фудбалер ја пробал исхраната на Роналдо: Мислев дека ќе умрам

Read more

Статистиката е против него: Ребиќ го напушта Милан?

Read more

Меси доби статуа од КОНМЕБОЛ, ќе стои до оние на Пеле и Марадона

Read more
 

Спорт

  • play_arrow

7 земји од кои се очекува да имаат поквалитетен фудбал

Читај повеќе

Бразилски фудбалер ја пробал исхраната на Роналдо: Мислев дека ќе умрам

Читај повеќе

Статистиката е против него: Ребиќ го напушта Милан?

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Меси доби статуа од КОНМЕБОЛ, ќе стои до оние на Пеле и Марадона

Читај повеќе
  • play_arrow

Рикардо возеше Ф1 болид во австралиска оф-роуд авантура

Читај повеќе

Тотенхем за 10 години платил 62,5 милиони евра отштета за отпуштени тренери

Читај повеќе
  • play_arrow

Јокиќ ги уништи 76ерс и потврди доминација незабележана 50 години

Читај повеќе

Шефот на Ла Лига: Се смеев од срце кога Баерн го елиминираше ПСЖ

Читај повеќе

Македонските фудбалери ја победија репрезентацијата на Фарски Острови

Читај повеќе