Кое е најлошо време да се мерите на вага?

Одржувањето на здрава телесна тежина е важно за општото здравје, но и за самодовербата и сликата што ја имаме за себе. Сепак, не се мерете секој ден.

Бројот на килограми е сепак, само број, и најважно е да бидете здрави и да се чувствувате удобно во своето тело.

Ако сте на режим на исхрана за слабеење не е паметно секојдневно да се качувате на вага и да проверувате до каде е состојбата.

Начинот на исхрана и одржувањето на здрава тежина треба да бидат составен ден од животот, не и опсесија.

Ако сакате да го следите напредокот на слабеењето, сосема е доволно да се мерите на вага еднаш неделно, велат фитнес експертите.

Ако сакате само да се осигурате дека ја одржувате саканата тежина, доволно е мерење еднаш во две недели, па дури и еднаш месечно.

Има четири ситуации во кои не треба да се качувате на вагата „ни за жива глава“: ден после интензивен тренинг, ден после долг лет со авион, непосредно после многу солен оброк и неделата пред очекувана менструација.

Идеално време за мерење на вага е наутро, по одење во тоалет, а пред појадокот.

реклама

Здравје

Дали кафеавиот ориз е поздрав од белиот?

Read more

Што се случува со вашето тело ако изедете повеќе од 20 цреши дневно?

Read more

Зошто треба секое утро да пиете чаша топла вода со лимон?

Read more

Еден суплемент не смеат да го земаат луѓето над 50 години

Read more
 

Магазин

За што служат триаголниците исцртани во патничката кабина на авионите?

Читај повеќе

Дали ова е најдобрата реклама?

Читај повеќе

Дали кафеавиот ориз е поздрав од белиот?

Читај повеќе
  • play_arrow

Зошто конзервите треба згмечени да се фрлаат во ѓубре?

Читај повеќе
  • filter

Симбол на љубов и упорност: Каланхојата е моментално најпопуларното цвеќе

Читај повеќе

Тајната на најдобриот домашен леб се крие во една состојка

Читај повеќе

Кои ќе бидат двата најмоќни датуми во јуни, најважниот месец за љубов и кариера?

Читај повеќе

Што се случува со вашето тело ако изедете повеќе од 20 цреши дневно?

Читај повеќе
  • play_arrow

Трик за магдоносот да биде свеж и до месец дена

Читај повеќе