Која храна треба да ја одбегнувате ако сакате рамен стомак?

А.С.
/ 28.03.2023 / 20:24

Во напорите за здрав живот и затегнато тело, здравата исхрана е многу битен фактор.

Овие намирници се здрави и треба да ги има на вашето мени, но не претерувајте со нив ако ваша цел овој период е намалување и израмнување на стомакот.

Професорката по медицина Лин Чанг вели дека овие намирници го подуваат стомакот и може да ве обесхрабрат во напорите за намалување на стомакот.

На прво место е кромидот кој содржи јаглехидратите фруктани што бавно се разградуваат во телото, што предизвикува задржување вода во цревата. Затоа може да имате гасови и да се чувствувате подуено.

Јогуртот е здрав напиток, но одредени видови, како овошните јогурти, имаат висока концентрација на шеќер што ферментира во телото. Нутриционистите препорачуваат полномасни јогурти што побрзо се разградуваат.

Брокулата спаѓа во групата здрава храна, но поради јаглехидратот наречен рафиноза предизвикува надуеност, бидејќи многу бавно се разградува.

Гравот е полн со неразградени влакна што предизвикуваат надуеност и гасови. Потопете го гравот во вода и оставете го да отстои во текот на ноќта пред да го готвите за да се разградат овие влакна.

Лубеницата е многу вкусна и здрава ужина, но содржи многу фруктоза што една третина од луѓето не можат брзо да ја разградат.

реклама

Два знака од Зодијакот цел јуни ќе имаат поволен финансиски период

Read more

Скандалозно исфрлен фоторепортер од Ролан Гарос

Read more

За една ноќ во Скопје 13 уапсени поради поседување дрога, меѓу нив и малолетник

Read more

Олово, кадмиум и арсен се пронајдени во домат и крставица на македонскиот пазар

Read more

Фит

Храна што ќе ви помогне да го стопите салото на стомакот

Read more

Како да излезете од магепсаниот круг на диети и дебелеење?

Read more

4 вежби без опрема што ќе ви го трансформираат целото тело за само 4 недели

Read more

На што се должи неверојатната трансформација на Џеф Безос?

Read more
 

Магазин

Два знака од Зодијакот цел јуни ќе имаат поволен финансиски период

Читај повеќе

Докопан во сос од бело вино и сенф

Читај повеќе

Правна држава е ова

Читај повеќе

Мечка влегла во пекара, ги исплашила вработените и изела 60 колачи

Читај повеќе

Шненокле - едноставен десерт со 5 состојки што ги имате дома

Читај повеќе

Соборен интересен рекорд: Flight Radar објави колку авиони имало на небото во еден ден

Читај повеќе
  • play_arrow

Некој меѓу нас не е наш...

Читај повеќе

Зошто мажот не се одлучува на брак, иако е заљубен?

Читај повеќе

Секое лето различен цвет: Трик за хортензиите магично да менуваат боја

Читај повеќе