Која храна треба да ја одбегнувате ако сакате рамен стомак?

А.С.
/ 28.03.2023 / 20:24

Во напорите за здрав живот и затегнато тело, здравата исхрана е многу битен фактор.

Овие намирници се здрави и треба да ги има на вашето мени, но не претерувајте со нив ако ваша цел овој период е намалување и израмнување на стомакот.

Професорката по медицина Лин Чанг вели дека овие намирници го подуваат стомакот и може да ве обесхрабрат во напорите за намалување на стомакот.

На прво место е кромидот кој содржи јаглехидратите фруктани што бавно се разградуваат во телото, што предизвикува задржување вода во цревата. Затоа може да имате гасови и да се чувствувате подуено.

Јогуртот е здрав напиток, но одредени видови, како овошните јогурти, имаат висока концентрација на шеќер што ферментира во телото. Нутриционистите препорачуваат полномасни јогурти што побрзо се разградуваат.

Брокулата спаѓа во групата здрава храна, но поради јаглехидратот наречен рафиноза предизвикува надуеност, бидејќи многу бавно се разградува.

Гравот е полн со неразградени влакна што предизвикуваат надуеност и гасови. Потопете го гравот во вода и оставете го да отстои во текот на ноќта пред да го готвите за да се разградат овие влакна.

Лубеницата е многу вкусна и здрава ужина, но содржи многу фруктоза што една третина од луѓето не можат брзо да ја разградат.

реклама

3 симптоми на недостаток на витамин Б12 што се забележуваат при јадење

Read more

Сувата уста може да биде предупредувачки знак за сериозни здравствени состојби

Read more

Кардиолозите открија кој протеин е најдобар за здравјето на срцето

Read more

Франција изгуби контрола над делови од Нова Каледонија: Истрели и експлозии одекнуваат низ островот

Read more

Фит

Кој дел од телото најчесто прв го губи салото?

Read more

Каде најчесто грешиме со јадењето протеини?

Read more

Која храна треба да ја одбегнувате за да не ви се таложи сало на стомакот?

Read more

Техника на пешачење со која се топат повеќе калории

Read more
 

Магазин

Храна што бебињата не треба да ја јадат

Читај повеќе

Кој дел од телото најчесто прв го губи салото?

Читај повеќе

Совршени совети за брзо и лесно чистење на домот

Читај повеќе

5 најчести грешки кога правите пица дома

Читај повеќе

Дали сте подготвени за најмасовниот планински настан во регионот „Sparkasse Life Прв до врв“?

Читај повеќе

Што после средно?

Читај повеќе

3 симптоми на недостаток на витамин Б12 што се забележуваат при јадење

Читај повеќе

Победникот на Евровизија ја повика Швајцарија да воведе трет пол во официјалните документи

Читај повеќе

Предупредувачки симптоми дека имате сериозни проблеми со тироидната жлезда

Читај повеќе