Колку калории може да согорите само со стоење?

Б.С.Б.
/ 12.04.2021 / 15:31

Калории согоруваме секој ден, без разлика што и да правиме, па дури и кога спиеме. Но, со самото стоење трошиме многу повеќе отколку што мислите.

Колку точно калории може да потрошите зависи од вашата возраст, висина, тежина и пол. Според Healthline, само со стоење може да потрошите до 200 калории во еден час.

На страницата Start Standing, со помош на Харис-Бенедикт формулата, можно е да дојдете до точната бројка. Така на пример, ако сте 40-годишна жена висока 160 сантиметри и тешка 72 килограми, со стоење согорувате 121 калорија во час. Тоа се 486 калории во четири часа работа. Со седење би согореле само 72 калории.

Ако сте подготвени да почнете со повеќе стоење, Harvard Health Publishing препорачува тоа да го правите постепено. За почеток, во текот на осумчасовен работен ден, стојте 30 до 60 минути. Постепено зголемувајте го времето што го минување во стоење, така што вашето тело побезболно ќе може да се навикне.

Ако не сакате да трошите пари во вложување на купување висока столица за работа, постојат и други начини помалку да седите. Наместете го алармот на секој работен час и станете малку да прошетате или да се истегнете. Самата прошетка во текот на пауза на пауза за ручек согорува 100 калории.

реклама

Како Израел со децении ја презема територијата на Палестина?

Read more

Вучиќ: Една голема сила ќе побара повлекување на КФОР и УНМИК од Косово

Read more

Чиј е Ерусалим?

Read more

Вежбање со танц со Памела

Read more

Фит

Вежбање со танц со Памела

Read more

Како ќе ви се смени телото ако возите велосипед 30 минути секој ден?

Read more

Девет работи што не сте ги знаеле за диетата и слабеењето

Read more

Јога растегнување со Меди

Read more
 

Магазин

Која храна ги ублажува менструалните болки?

Читај повеќе

Десерт на денот: Колач со лешници и чоколадо

Читај повеќе

Што ќе се случи во вашето тело ако престанете да јадете овошје и зеленчук?

Читај повеќе

Што е „развод во сон“ и дали треба да се одлучите на ваков чекор?

Читај повеќе
  • play_arrow

Пловечки тенк – најновото чудо што доаѓа од Индонезија

Читај повеќе

Колку шуми природно се обновиле во изминативе 20 години?

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Путин со 7 гола ја реши Ноќната Хокеј Лига

Читај повеќе
  • play_arrow

Што ќе се случи ако не користите сапун 1 месец?

Читај повеќе
  • play_arrow

Како да испеглате кошула за само 90 секунди?

Читај повеќе