Конечно интервјуиран шефот на банкротираната FTX

Сем Бенкман-Фрид, со-основачот и поранешен извршен директор на криптоберзата FTX пред ненадејно да банкротира овој месец, изјави за Axios дека останал со само 100.000 долари откако неговата крипто-империја пропаднала поради лошото финансиско управување. 30-годишниот Бенкман-Фрид во еден момент имаше нето богатство од над 27 милијарди долари.

„Може ли да кажам негативен број? изјави Бенкман-Фрид на прашањето на медиумите за неговите финансии. „Мислам, немам поим. Не знам. Имав 100.000 долари на мојата банкарска сметка последниот пат кога проверив. Комплицирано е. Речиси сè што имав беше врзано за компанијата“, рече тој.

FTX моментално минува низ стечајна постапка, а она што го откри сегашниот стечаен управник вели дека никогаш не го видел во својата кариера.

„Никогаш во мојата кариера не сум видел толку целосен неуспех на корпоративните контроли и таков целосен недостаток на веродостојни финансиски информации како што се случи овде“, вели тој во судскиот поднесок.

Откако FTX поднесе барање за банкрот, Bloomberg ја намали вредноста на компаниите на Бенкман-Фрид на 1 долар, отстранувајќи го од листата на милијардери. Тој сè уште имаше 7,4 отсто од акциите во апликацијата за тргување Robin Hood, но тоа сега е доведено во прашање бидејќи е во центарот на тужбата поднесена од банкротираната фирма за крипто-заеми BlockFi, која бара враќање на тие акции за покривање на долговите на Бенкман-Фрид.

Финансиите на Бенкман-Фрид не се целосно познати. Тој, наводно, сè уште е на Бахамите, каде што FTX потроши стотици милиони долари за купување имоти за персоналот и семејството. Неговите коментари за неговото сегашно богатство се исто така нејасни, а парите на банкарска сметка не ја претставуваат целата нето вредност на поединецот.

Од пропаѓањето на FTX, Бенкман-Фрид започна ПР офанзива во која се извинува и често тврди дека не знае ништо за активностите на сопствената компанија. Рече дека не знае да програмира. Сега конечно даде интервју за Ендру Рос-Соркин од The New York Times во кое зборуваше за банкротот и криптоберзата.

Remote video URL
реклама

Сурови до коска: Хороскопски знаци кои исчезнуваат без збор

Read more

Цвеќе кое е одлично против мувла, го чисти и воздухот, го препорачува и НАСА

Read more

Хачанов го советува Циципас: Ако сакаш да го победиш Ноле...

Read more

Камерите ги побија зборовите на Алвес - Шпанците детално го опишаа силувањето

Read more

Бизнис

Волстрит во стагнација, инфлацијата демне

Read more

Доларот стагнира, внимателно се тргува на берзите

Read more

САД го тужат Google

Read more

Колку чини горивото низ Европа?

Read more
 

Вести

Објавен конкурсот за новинарските награди Никола Младенов 2022

Читај повеќе

Несоница довела до оставката на папата Бенедикт XVI во 2013 година

Читај повеќе

Запленети половина тон тутун за наргиле и над 2.000 парчиња електронски цигари

Читај повеќе

Истражување: Македонците месечно трошат 900 денари на дигитални услуги

Читај повеќе

Милков: Софија со нота ќе бара безбедност за Бугарите кои ќе отидат во Скопје

Читај повеќе

Приведени пет лица кои сексуално злоупотребувале малолетничка од Велес и снимале порнографски материјал

Читај повеќе

Спасовски: Апелирам да не се блокираат патишта, на мирно и достоинствено чествување

Читај повеќе

Два вагони-цистерни со фосфорна киселина се излизгаа во Зајечар

Читај повеќе

Снег паѓа речиси низ цела земја, на Шапка најмногу наврна - 83 сантиметри

Читај повеќе