Корина Шумахер: Михаел ми недостига секој ден, ни фали на сите

Ф1
Ф.З.
/ 31.07.2022 / 15:42

Иако речиси цела деценија јавноста малку знае за него, Михаел Шумахер продолжува да победува, но во исто време и му недостасува семејството.

Трогателни сцени беа видени во Келн, каде што сопругата на Михаел Шумахер, Корина, се расплака додека ја примаше наградата во име на својот сопруг.

Шумахер ја доби престижната Државна награда, највисоката чест на германската покраина Северна Рајна-Вестфалија. Претседателот на тој регион, Хендрик Вiст, рече:

„Неверојатната работа и достигнување на Михаел Шумахер како спортист и како некој кој се борел за вистинските работи и надвор од границите на неговата родна Северна Рајна-Вестфалија е причината поради која му ја доделуваме оваа награда“.

Тој исто така истакна дека Шумахер е „еден од најголемите спортисти на сите времиња“, и дека секогаш внимавал на луѓето околу него. По говорот, во негово име наградата ја примија Корина Шумахер и ќерката на познатиот возач, Џина-Мариа. Проговори и Корина, низ солзи и емоции, и кажа шокантна работа - дека ѝ недостасува сопругот.

„Михаел ми недостига секој ден, но не само мене. На децата, семејството, татко му, на сите им недостига. На сите ни недостасува, а тој е тука. Тој е различен, но тој е тука и тоа ни дава сила. се обидуваме да продолжиме како семејство, она што тој би го сакал. Тој секогаш нѐ штитеше, а сега ние го штитиме него“, рече таа низ солзи.

Нивниот син Мик, кој моментално вози Формула 1 за тимот на Хас, не можеше да се појави на церемонијата, а Корина и Џина-Мариа беа придружувани од Жан Тод, поранешниот претседател на ФИА и шеф на Ферари. Самата Корина не издржа и заплака пред сите, а потоа Жан Тод го зеде микрофонот.

„Го запознав Михаел пред 30 години во Ферари, а потоа тој зближи милиони“, рече тој.

Кога беше доделена наградата, имаше овации, а за Тод тоа е нешто многу нормално.

„Нормално е, никој не беше подготвен сето ова да биде толку емотивно за Корина, но понекогаш е добро малку да се изгуби контролата“, изјави Тод.

Жан Тод и Михаел Шумахер

Во 2013 година Шумахер се здоби со тешки повреди и оштетување на мозокот за време на скијање, по што беше ставен во индуцирана кома. Од комата се разбудил во 2014 година, но оттогаш не е виден во јавност и не се знае каква е неговата точна состојба.

реклама

iPhone 14 Pro „растури“ на тестот за квалитет на камерата

Read more

Руски астролог открива кои три хороскопски знаци ќе имаат најмногу среќа во 2023 година

Read more

Што кралот Чарлс јаде за појадок?

Read more

НАСА го удрила астероидот посилно од очекуваното: Можеби му откинавме парче 

Read more

Ф1

Откриени платите на возачите во Формула 1 за 2022 година

Read more

Пет Формула 1 рекорди кои Макс Верстапен може да ги сруши сезонава

Read more

Ф1: Следната сезона рекордни 24 трки во календарот

Read more

Хамилтон: Ред Бул се речиси непобедливи, на Мерцедес му треба среќа за да победи

Read more
 

Спорт

ЛШ: Проблеми со повреди на двете страни пред дербито Интер – Барселона

Читај повеќе
  • play_arrow

Меѓу загинатите на стадионот во Индонезија најмалку 32 деца

Читај повеќе
  • play_arrow

Маскотата на Денвер Нагетс заработува повеќе од повеќето кошаркари

Читај повеќе
  • play_arrow

Слабо НБА: Феникс изгубија од Аделаида среде Америка

Читај повеќе
  • play_arrow

Анчелоти: Секогаш се прави драма кога Реал нема да победи

Читај повеќе
  • play_arrow

Како се случуваат три црвени картони за една минута?

Читај повеќе

Неверојатниот Холанд постави рекорд кој тешко дека некој некогаш ќе го сруши

Читај повеќе

Ѓоковиќ: Неиграњето три месеци ми беше мотивација за турнирот во Тел Авив

Читај повеќе
  • play_arrow

Тен Хаг: Не го ставив Роналдо бидејќи го почитувам

Читај повеќе