Кози ѝ пркосат на гравитацијата качувајќи се по брана

Познато е дека честопати го користиме изразот „козји патеки“ кога опишуваме некое тешко пристапно место, но за качувањето по брана не одговара ниту тој израз.

Снимката е направена на брана во Италија која е речиси вертикална, а козите сепак се качуваат по неа.

Браната е изградена од камен кој содржи минерали кои, пак, ги привлекуваат козите и токму поради тоа го прават овој „ненормален“ потфат кој ѝ пркоси на гравитацијата.

реклама

Чек дис аут

Нацистички униформи и оружје украдени од музеи во Холандија

Read more

Норвешка: 24 интересни факти за најсеверната земја во Европа

Read more

Франција е кралица на кружните текови

Read more

Руски диви „хакери“ бираат победник помеѓу Трамп и Бајден

Read more

Нови видеа

play_arrow

Светски фудбалери кои некогаш биле бегалци

Read more
play_arrow

Јапонски експериментален воз достигна брзина од 382 км/ч

Read more
play_arrow

Руски диви „хакери“ бираат победник помеѓу Трамп и Бајден

Read more
play_arrow

„The White Tiger“ - новата серија на Netflix со Пријанка Чопра

Read more
play_arrow

Мал трик кој го забрзува процесот на слабеење

Read more
play_arrow

10 теории за вселената што ќе ве држат будни длабоко во ноќта

Read more
play_arrow

Папу Гомес МВП за септември во Серија А

Read more
play_arrow

Рецепт за топло чоколадо што мора да го пробате

Read more
play_arrow

Вистински чувар: Питбул трениран да заштитува деца

Read more
play_arrow

Објавен трејлерот за „Dreamland“ - новиот трилер со Марго Роби

Read more
play_arrow

Пробајте го најдобриот и најлесниот рецепт за пилешки крилца

Read more
play_arrow

Вежби за затегнати стомачни мускули со тегови

Read more