Куман: Меси беше тиранин на тренинзи, ги фрлаше во сенка сите соиграчи

Холандскиот тренер Роналд Куман детално опиша како се однесувал Лионел Меси на тренинзите во Барселона во сезоната што му претходеше на заминувањето во Пари Сен Жермен.

„Ги фрлаше сите во сенка. Се чинеше дека секој е подобар само поради него. Тоа не е критика, тоа е опсервација. Знаев јас колку е добар, но секогаш е неверојатно да се види во живо. Знаеше сѐ што можете да научите еден фудбалер, беше совршен во сѐ. Препознавање ситуации, примање топка под притисок, трчање со топка, завршување акции пред голот... Тоа не е нормално, не е нормално“, рече Куман.

Холанѓанецот потоа дополнително ја откри разликата помеѓу Меси и другите играчи.

„На тренинг, некои играчи се шегуваа, шутираа од лесни позиции, се опуштаа... Меси не. Тој ја шутираше секоја топка со голема сила, сѐ беше функционално. Исто така, сакаше да победи во сѐ“, додаде тој.

URL

Куман потсети и на една анегдота од тренинг на Барселона.

„Пред тренинг игравме ‘во круг’ и кој ќе загубеше три пати ќе мораше да направи спринтови за казна. Го прашав Меси дали некогаш морал да го стори тоа. ‘Да, еднаш“, рече. Кога играше тој , постарите фудбалери никогаш не губеа од помладите. Тоа се случи еднаш и Меси беше сериозно лут цела недела. Беше вистински тиранин на тренинзи“, заклучи Куман.

Меси играше за сениорскиот тим на Барселона од 2004 година пред да се пресели во ПСЖ, а на 778 официјални натпревари постигна неверојатни 672 гола.

реклама

Холивудски џентлмен - Кијану Ривс никогаш не ги допира жените со кои се фотографира

Read more

Адел: Сакам да му објаснам на син ми зошто му го уништив целиот живот за мојата среќа

Read more

Автомобилските клучеви имаат опција која ретко кој ја знае

Read more

Ослободете се од висок крвен притисок: Исфрлете ги овие намирници од исхраната

Read more

Фудбал

Педри: Барселона ќе ги надмине овие тешки моменти

Read more

Барса нема пари, но има план - не се откажува од Халанд

Read more

По спорниот гол на Мбапе: УЕФА бара промена на офсајд правилото

Read more

Марио Манџукиќ ќе учи за тренер

Read more
 

Спорт

Ф1: Објавен календарот за новата сезона со рекордни 23 трки

Читај повеќе

Циципас и Зверев испаднаа од Индијан Велс

Читај повеќе

Педри: Барселона ќе ги надмине овие тешки моменти

Читај повеќе

Барса нема пари, но има план - не се откажува од Халанд

Читај повеќе
  • play_arrow

По спорниот гол на Мбапе: УЕФА бара промена на офсајд правилото

Читај повеќе

Марио Манџукиќ ќе учи за тренер

Читај повеќе

Промаши пенал, па си даде автогол: Станковски му пресуди на својот Работнички

Читај повеќе

Иницијаторите на фудбалската Супер лига најавуваат нов концепт

Читај повеќе
  • play_arrow

Фоњини двапати го погоди Мело во меѓуножјето, па прослави поен

Читај повеќе