Летечките автомобили ќе станат реалност побрзо отколку што мислиме

Јапонија е позната по својата напредна технологија и стремежот сѐ да биде совршено. Затоа не би требало да нѐ изненадува тоа дека земјата одлучно реши да тргне во развој на летечки автомобили.

Владата вложи големи средства во развојот на летечки автомобили, со цел да ги комерцијализира уште во 2023 година!

Планот е летечките автомобили да го растеретат патниот сообраќај во големите градови, но и да го поттикнат иновативниот начин на превоз во тешко достапни подрачја.

Компанијата SkyDrive направи план за производство на овие возила. Автомобилот би се возел до пистата, односно местото на полетување, па би се вивнал во воздухот, пренесува порталот Zimo.

Целта е до 2050 година да биде можно да се прелета од кое било место до друго во Токио за помалку од 10 минути.

Овој летечки автомобил е висок 1,5 метар и широк е 4 метри. Потсетува на дрон, а би требало да може да вози неколку десетици километри со максимална брзина од 100 км/ч.

Со оглед на тоа дека се работи за мало електрично возило, од компанијата Sky Drive се надеваат дека полесно ќе добијат дозвола за полетување и слетување во урбаните средини.

Ширум светот повеќе од 100 компании, меѓу кои Boeing, Airbus и Uber, развиваат свои верзии на летечки автомобил, па се чини дека во блиска иднина ова би можело да стане алтернативен транспорт на кој ќе може сериозно да сметаме.

Remote video URL
реклама

Кејот на Вардар имал калдрма...

Read more

Што открива бојата на столицата за вашата здравствена состојба?

Read more

Научниците шокирани: Една болест води кон имунитет на COVID-19

Read more

Што ќе се случи во вашиот организам ако редовно користите куркума?

Read more

Концепти

Kia ќе претстави 7 нови електрични модели до 2027 година

Read more

Nissan го откри изгледот на долгоочекуваниот наследник на моделот 370Z

Read more

Новиот Nissan GT-R R35 Final Edition ќе развива 710 КС

Read more

Dacia со тизери ги најави новите Sandero, Sandero Stepway и Logan

Read more

Автомобили

  • filter

Renault го претстави новиот Megane Conquest

Читај повеќе
  • play_arrow

Маск со една изјава ја турна вредноста на Tesla за 50 милијарди долари

Читај повеќе
  • play_arrow

Бели, црни, сиви и сребрени - зошто возачите бираат „здодевни“ нијанси на автомобилот?

Читај повеќе
  • play_arrow

Прв поглед на новите 2020 BMW M3 & M4 со Top Gear

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Зошто Американците не го сакаа легендарното „југо“?

Читај повеќе
  • filter

VW ѝ се „закани“ на Tesla: Ќе произведуваме 500.000 електрични модели годишно

Читај повеќе
  • filter

Nissan 300ZX од 1990 година се продава со иста цена како новиот модел 370Z

Читај повеќе
  • filter

BMW ги откри деталите за новата генерација на моделите M3 и M4

Читај повеќе
  • play_arrow

Mercedes има одговор на Tesla електричниот камион

Читај повеќе