Литванија експресно ја одби Белорусија за екстрадиција на Тихановскаја

Лидерката на белоруската опозиција, Светлана Тихановскаја, останува во егзил во Литванија, откако Белорусија денеска побара од оваа земја да ја екстрадира, но официјален Вилнус тоа веднаш го одби.

Белоруското обвинителство соопшти дека побарало од своите литвански колеги, врз основа на билатерален договор од 1992 година да ѝ ја екстрадираат Тихановскаја, за дома да биде гонета „за злосторства против јавната безбедност“ во врска со нејзината улога во пост-претседателското протестно движење, од август минатата година.

Шефот на литванската дипломатија, Габриелиус Ландсбергис, меѓутоа, денеска изјави дека „сите што се засолниле во Литванија можат да се чувствуваат безбедно и нема да бидат вратени во режимите што ги бараат, или поради нивната борба за демократија и слобода на изразување или поради нивните убедувања“.

– Имаме само една работа да му кажеме на белорускиот режим: побрзо ќе стане постудено во пеколот отколку што ние ќе го разгледаме вашето барање, рече Ландсбергис, јавија француските медиуми.

Тихановскаја, која се засолни во Литванија еден ден по претседателските избори на 9 август лани, пред сѐ, за да го избегне сигурното апсење во својата земја, денеска на Twitter изрази благодарност до Литванија „не само за спротивставувањето кон режимот на белорускиот претседател Алјаксандр Лукашенко, туку и за испраќањето силна порака за поддршка на Белорусите”.

URL
реклама

Ќе пукне ли? Русите распоредија војска, Америка испрати два воени брода

Read more

Се појави нов опасен тренд

Read more

Дали можете да пиете андол и аспирин откако сте примиле вакцина AstraZeneca?

Read more

Милијарда долари за да може Ever Given да излезе од Суецкиот Канал

Read more

Свет

Фаучи: Вакцината AstraZeneca има добра ефикасност

Read more

Ќе пукне ли? Русите распоредија војска, Америка испрати два воени брода

Read more

Никогаш немало толку многу кокаин во Европа како сега

Read more

Првпат во историјата жена е главен уредник на Reuters

Read more
 

Вести

Фаучи: Вакцината AstraZeneca има добра ефикасност

Читај повеќе

Судот одреди 30-дневен притвор за Сашо Мијалков

Читај повеќе

Хераклеја Линкестис си го добива назад Римскиот пат

Читај повеќе

Обвинителството бара притвор за Мијалков: Тој е моќен човек

Читај повеќе

Поголем број на хоспитализации во текот на вчерашниот ден, ситуацијата е сериозна

Читај повеќе

Мијалков осуден на осум години затвор за „Трезор“

Читај повеќе

Ќе пукне ли? Русите распоредија војска, Америка испрати два воени брода

Читај повеќе

Агент за недвижнини оштетил потенцијални купувачи за 32 илјади евра

Читај повеќе

Се појави нов опасен тренд

Читај повеќе