ЛИГА НА ШАМПИОНИ 2019/20

Ливерпул одбива да рефундира 290 навивачи на Атлетико

Натпреварот Лигата на шампионите се играше со публика, но некои гостински навивачи откажаа во последен момент поради страв од коронавирусот.

Во деновите кога се играше натпреварот во Ливерпул, шпанскиот главен град бележеше покачување на заразените од COVID-19, а ситуацијата стануваше загрижувачка. Ниту УЕФА, ниту пак британската Влада, не се решија да реагираат со евентуална забрана, па навивачи од Мадрид дојдоа на „Енфилд“.

Сепак, меѓу нив имало и 290 совесни кои го откажале нивното патување почитувајќи ги превентивните мерки на шпанската Влада. Нивните билети, нормално, пропаднаа, со оглед на тоа што откажувањето било направено во последен момент.

Иако напреварот денес важи за еден од поттикнувачите за ширењето на вирусот во Англија, токму поради доаѓањето на навивачите од Мадрид, Ливерпул не сака ни да чуе да ги рефундира Шпанците.

Навивачите сепак си ги добиле назад парите дадени за влезници, но од нивниот Атлетико. Клубот ова излегување во пресрет на навивачите го чини 17 илјади евра, пари кои и денес Ливерпул не сака да ги плати.

Според „Црвените“, натпреварот тогаш немал никаква забрана од УЕФА и откажувањето на тие 290 навивачи е нивна волја и не подлежи на оправдано рефундирање.

Атлетико го елиминираше актуелниот бранител на тронот победувајќи на „Енфилд“ со 2:3 по продолженија, а славеше и на првиот натпревар на „Ванда Метрополитано“ со 1:0.

Атлетико, исто така, рефундираше и 4.500 купени билети за наредните натпревари од Ла Лига.

реклама

Америка е на раб на граѓанска војна, полицијата клекна пред демонстрантите

Read more

Нови 89 случаи на заразени со коронавирусот, починати 7 лица

Read more

Храна која го намалува нивото на тестостерон

Read more

Филипче: Огромен дел од новозаразените не се придржувале до мерките

Read more

Фудбал

ДФБ ќе ги истражува пораките со поддршка за протестите во САД

Read more

Тимот на „отпишаните“: 11 фудбалери кои се потценети во нивните татковини

Read more

Серија А почнува со Торино - Парма?

Read more

Шпанците се на ред - Севиљано ќе ја отвори обновената Ла Лига

Read more

Спорт

ДФБ ќе ги истражува пораките со поддршка за протестите во САД

Читај повеќе

Федерер и Кербер на турнир на трева во Берлин

Читај повеќе
  • play_arrow

Тимот на „отпишаните“: 11 фудбалери кои се потценети во нивните татковини

Читај повеќе

Серија А почнува со Торино - Парма?

Читај повеќе

Шпанците се на ред - Севиљано ќе ја отвори обновената Ла Лига

Читај повеќе
  • filter

Хитлер и сериски убиец на трибините предизвикаа скандал

Читај повеќе

Шкупи и Струга не веруваат во тестовите на СФМ

Читај повеќе
  • play_arrow

НБА првак истепа момче на улица, се правда дека нема врска со расизам

Читај повеќе

Македонија ЃП: Со глава во ѕид не се оди, ги прекинуваме сите активности

Читај повеќе