Лопес: Винисиус е персона нон грата во Памплона, Мајорка, Валенсија…

Една од главните теми во шпанските медиуми е односот помеѓу ѕвездата на Реал, Винисиус Жуниор и публиката ширум Шпанија, во која доминира зборот расизам. Интересна презентација на таа тема имаше поранешниот фудбалер на Барселона и Валенсија, а сега колумнист на As, Жерард Лопес.

„Навредите што ги доби во Валенсија не треба да се мешаат со провокативниот и дрзок однос кој фудбалерот го покажува на секој натпревар. Со таквиот однос по секој натпревар се зголемува листата на непријатели, без разлика дали се тоа ривали, судии или навивачи. Тој е персона нон грата во Памплона, Мајорка и сега во Валенсија“, пишува Жерард Лопес во колумната.

Во текстот, поранешниот репрезентативец изнесе теза, која добива сѐ повеќе поддржувачи, дури и кај навивачите на Реал Мадрид.

„Фудбалерот мора да размисли за своето однесување бидејќи ова вака ќе оди и во иднина, а тој на крајот ќе си замине, нешто што ниту Реал не го исклучува. Во ова сценарио, поради неговата пазарна вредност и придонесот во играта, гледам трејд за Мбапе како единствено решение. Такво решение би било најдобро за сите. На Флорентино Перезс би му се исполнила големата желба, додека од друга страна ПСЖ би добил ѕвезда која е во рангот на Мбапе, која не би правела проблеми во клубот“.

реклама

Два знака од Зодијакот цел јуни ќе имаат поволен финансиски период

Read more

Скандалозно исфрлен фоторепортер од Ролан Гарос

Read more

За една ноќ во Скопје 13 уапсени поради поседување дрога, меѓу нив и малолетник

Read more

Олово, кадмиум и арсен се пронајдени во домат и крставица на македонскиот пазар

Read more

Фудбал

Спалети: Немам што повеќе да му дадам на Наполи во моментов

Read more

Елмас доби специјален подарок од Наполи – Златното стапало на Марадона

Read more

Од понеделник во продажба билетите за Македонија - Украина

Read more

Рамос си заминува од ПСЖ, се прости со емотивна порака

Read more
 

Спорт

Спалети: Немам што повеќе да му дадам на Наполи во моментов

Читај повеќе
  • play_arrow

Елмас доби специјален подарок од Наполи – Златното стапало на Марадона

Читај повеќе

Од понеделник во продажба билетите за Македонија - Украина

Читај повеќе

Алушовски го презеде кормилото на ГРК Охрид

Читај повеќе

Скандалозно исфрлен фоторепортер од Ролан Гарос

Читај повеќе
  • play_arrow

Рамос си заминува од ПСЖ, се прости со емотивна порака

Читај повеќе
  • play_arrow

Кениска атлетичарка го собори светскиот рекорд на 1.500 метри, па се расплака

Читај повеќе

Чави ги сака Кимих и Караско во Барселона

Читај повеќе

Бербатов: Дарко Панчев ми беше идол

Читај повеќе