Малвер во Android апликациите користи трик за да не биде откриен

Истражувачите од Zimperium предупредија дека сајбер-криминалците користат APK фајлови со непознати или неподдржани методи за компресија за да избегнат анализа на малициозен софтвер.

Тие пронајдоа 3.300 апликации кои користат такви алгоритми за компресија. 71 од идентификуваните примероци може да се вчитаат на оперативниот систем без никакви проблеми.

Нема докази дека апликациите биле достапни на Google Play Store во секое време, што укажува на тоа дека апликациите биле дистрибуирани на други начини, можеби преку неофицијални продавници за апликации или социјален инженеринг.

APK фајловите користат „техника што ја ограничува способноста на апликацијата да се декомпајлира со голем број алатки, со што се намалуваат можностите за анализа“, рече Фернандо Ортега од Zimperium. „За да го направите ова, APK (кој во суштина е ZIP фајл) користи неподдржан метод за декомпресија“.

Предноста на таквиот пристап е што анализата на апликацијата се зачувува на овој начин, и што сепак може да се инсталира на уреди со верзија на оперативен систем понова од Android 9.

Истражувачите рекоа дека ја започнале својата истрага откако Џо Секјурити објави на Твитер во јуни 2023 година за еден таков APK фајл што повеќето алатки не можеа да го анализираат, но може да се инсталираат на уреди со Android со верзија на оперативниот систем над Android 9 Pie (API 28).

Во верзии на Android постари од Android 9, апликациите што користат неподдржани непознати методи за компресија не може да се инсталираат.

Zimperium откри дека авторите на малициозен софтвер, исто така, намерно ги корумпираат APK фајловите за да спречат нормално функционирање на алатките за анализа.

Откритието доаѓа откако Google неодамна откри дека сајбер-криминалците користат техника наречена верзија за да избегнат откривање на малициозен софтвер во Play Store и да ги заразат уредите на корисниците на Android.

Тагови
реклама

Речиси магичен пијалак за слабеење согорува масти додека спиете

Read more

Земјотрес во Скопје

Read more

Ѓоковиќ откри што ѝ рекол на принцезата Кејт на Вимблдон, се осврнал и на нејзиниот изглед

Read more

Трик како да постигнете совршен вкус на варената пченка

Read more

Вести

Достапна е јавна бета верзија на iOS 18: Што е ново?

Read more

Редок вид кит исплива на брег во Нов Зеланд: Научниците не знаат речиси ништо за него

Read more

Откриена пештера на Месечината може да стане дом за астронаути

Read more

Зошто ладниот воздух има поинаков мирис?

Read more
 

Гик

Достапна е јавна бета верзија на iOS 18: Што е ново?

Читај повеќе

Климатските промени ги прават деновите подолги - ова не се случило со милениуми

Читај повеќе
  • play_arrow

Редок вид кит исплива на брег во Нов Зеланд: Научниците не знаат речиси ништо за него

Читај повеќе

Откриена пештера на Месечината може да стане дом за астронаути

Читај повеќе

Ретро PC емулатор пристигна на App Store

Читај повеќе

6 совети како да му помогнете на вашиот телефон да го преживее летово

Читај повеќе
  • play_arrow

Што се крие под мразот на Антарктик?

Читај повеќе

Зошто ладниот воздух има поинаков мирис?

Читај повеќе

Што не треба да правите додека се полни телефонот?

Читај повеќе