Медали за граѓаните кои ги почитуваат мерките за заштита од COVID-19

Живееме во време и состојба кои не сме можеле да ги замислиме ни во најлудите соништа, ни да им ги посакаме ни на најлошите непријатели. Време кое покажа дека самите сме си најлоши непријатели.

Сите различно ги поднесуваме информациите, неизвесноста, стравот поврзани со пандемијата и немаме сите ист праг на толеранција кога станува збор за слободата на движење или потребата од блиска социјализација. Ама тоа важи во нормални времиња, не во вонредни. Прилагодливоста на условите е највисок знак на интелигенција, па прилагодувајте се паметно.

За сите оние кои очекуваат да бидат пофалени, потапкани, наградени, одликувани, величани за тоа што седат дома, носат маска, држат растојание од 2 метри и мијат раце, најновата информација е дека медали ќе има. Освен тоа што министерот за здравство ве вика херои, сега ќе може и да покажете доказ колку сте биле храбри за време на пандемијата на COVID-19.

Медал ви е што сте живи и здрави.

Медал ви е што можете да се гушкате барем со луѓето со кои живеете во ист дом.

Медал ви е што не се плашите дека сте заразни и дека ќе ги заразите децата, партнерот, родителите, браќата, сестрите, снаата, цимерот... кога се враќате од прошетка на сонце.

Медал ви е што можете мирно да спиете ако ја имате привилегијата да работите од дома, а не сте здравствен работник, текстилен работник, вработен во маркет, возач во ЈСП или работите некоја друга работа за која мора да излезете од дома и да бидете во контакт со други луѓе.

Медал ви е што не сте заразени и не мора да живеете во една соба додека некој друг за вас пазари, ви прави за јадење, се грижи за вас бидејќи вие не можете и не смеете да излезете од дома.

Медал ви е што не сте позитивни на вирусот и не живеете во страв дека ќе ги заразите сите дома кога одите во веце (со оглед на тоа дека повеќето семејства и заедници во земјава живеат во живеалишта со едно веце/бања).

Медал ви е што можете да излезете да прошетате, на безбедна дистанца и да го почувствувате пролетниот ветер, бидејќи не сте болни или носители на вирусот.

Медал ви е што ќе може да раскажувате како ја поминавте пандемијата.

А бидејќи Олимписките игри се откажани, а на Запад сѐ е подобро и кај нас ништо не чини, по американски модел  - за сите ќе има медал за учество.

*Авторот на текстот е интроверт и тоа не влијаеше врз расудувањето при пишувањето на овој текст.

реклама

Теми и коментари

Протоколи за градинка од жанрот Sci-Fi

Read more

Каде сте инфлуенсери, помина Моден викенд Скопје

Read more
Медали за граѓаните кои ги почитуваат мерките за заштита од COVID-19

Медали за граѓаните кои ги почитуваат мерките за заштита од COVID-19

Read more
Што научивме од пандемијата (досега)

Што научивме од пандемијата (досега)

Read more

Ново

Како твитерџиите реагираат на 80-часовниот полициски час?

Читај повеќе

Чулев: На земјава ѝ се потребни избори, но здравјето на граѓаните е приоритет

Читај повеќе
  • filter

Љубов без граници: Животот на интернационална двојка низ искрени илустрации

Читај повеќе
  • play_arrow

Глетка од која застанува здивот: Диви коњи трчаат на Пелистер

Читај повеќе
  • play_arrow

СЗО препорача да се носи маска, но потребно е да биде трислојна за да ве штити од COVID-19

Читај повеќе

125 нови заразени со коронавирус, 46 се од Скопје

Читај повеќе
  • play_arrow

Домашни бургер лепчиња без јајца – и не ви треба рерна за печење

Читај повеќе

Филипче: Објавувањето број на новозаразени не смее да биде трка на ексклузивитет

Читај повеќе

Отец Пимен: Дајте ние живите да им помогнеме на живите

Читај повеќе