Mercedes има одговор на Tesla електричниот камион

Daimler Trucks го претстави Mercedes-Benz GenH2 Truck во концепт видео.

Mercedes-Benz GenH2 Truck е камион кој може да мине до 1.000 километри и повеќе со само еден резервоар од водород, поради што е идеален за долги патувања.

Со оглед на тоа што засега станува збор само за концепт, дометот би можел да биде и зголемен кога ќе се започне со сериско производство. Благодарение на двата резервоари на водород, камионот според перформансите ќе биде конкурентен на конвенционалните дизелски камиони, порачуваат од Mercedes.

Сериското производство ќе почне во втората половина од деценијата.

Daimler Truck претстави и нов електричен камион кој ќе биде ривал на камионот на Tesla. Станува збор за моделот Mercedes-Benz eActros LongHaul кој со полнење на батеријата ќе може да мине околу 500 километри. Овој модел ќе почне да се произведува од 2024 година, а доаѓањето на Tesla електричниот камион се очекува во 2021 година.

Remote video URL
Remote video URL
Тагови
реклама

Какви тенкови им прати Русија на Србите?

Read more

На почетокот на ноември ни се заканува медиумски мрак

Read more

Три хороскопски знаци кои најтешко ја поднесуваат самоизолацијата

Read more

Цицлест четврток

Read more

Авто новости

Вистински Бетмобил: Bugatti Bolide „лета“ со 500 на саат

Read more

Како да не се од оваа планета – Alfa Romeo ѕверки вредни 20 милиони долари

Read more

Ова е освежениот Jaguar E-Pace

Read more

Познато кога ќе биде претставена новата Škoda Fabia

Read more

Автомобили

  • play_arrow
  • filter

Вистински Бетмобил: Bugatti Bolide „лета“ со 500 на саат

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Како да не се од оваа планета – Alfa Romeo ѕверки вредни 20 милиони долари

Читај повеќе
  • filter

Ова е освежениот Jaguar E-Pace

Читај повеќе

Познато кога ќе биде претставена новата Škoda Fabia

Читај повеќе

Гиганти на иднината: BMW и Alibaba стануваат партнери

Читај повеќе
  • filter

Fiat го претстави Tipo Cross

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Стара љубов, нов модел: Како изгледа новото „фиќо“?

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Ова е новиот Hummer со 1.000 електрични „коњи“

Читај повеќе

Истражување: Возачите на BMW се најагресивни

Читај повеќе