Меси суспендиран на два натпревара по првиот црвен картон во Барселона

Капитенот на Барселона, Лионел Меси, е суспендиран на два натпревара поради црвениот картон што го доби во шпанското Суперкуп финале, откако го удри в лице играчот на баскиски Атлетик, Асиер Виљалибре.

За Меси тоа е прв црвен картон во досегашните 753 натпревари во дресот на Барселона, а Шпанската кралска фудбалска федерација оцени денеска суспензијата од два натпревара е соодветна казна за инцидентот.

На Меси му се закануваше максимална казна од 12 натпревара.

Аргентинецот ќе ги пропушти куп натпреварот против третолигашот Корнеља на 21 јануари и првенствената пресметката против Елче, три дена подоцна.

Меси повторно ќе му биде на располагање на тренерот Роналд Куман за натпреварот против истиот тим против кој и ја заработи казната, Атлетик, на 31 јануари. 

Тагови
реклама

Принцот Филип опериран од срце во стотата година од животот

Read more

Кој е најмудриот хороскопски знак според астролозите?

Read more

Со измени на Законот за легализација на дивоградби се продолжува неговата важност за уште пет години

Read more

L'Equipe не штедеше навреди за Ѓоковиќ, дури и на лично ниво

Read more

Фудбал

Со новиот пораз и нов негативен рекорд за Ливерпул

Read more

Маркизио ќе се кандидира за градоначалник на Торино

Read more

Сите голови од 21. коло во 1.МФЛ

Read more

Инсиње бесен по ремито: Каков го*нарски тим

Read more
 

Спорт

  • play_arrow

Скандалозно однесување: Контроверзниот Беноа Пер намерно изгуби меч на Аргентина Опен

Читај повеќе
  • play_arrow

МЗТ го прегази Ловќен во АБА2 лигата

Читај повеќе

Со новиот пораз и нов негативен рекорд за Ливерпул

Читај повеќе

Маркизио ќе се кандидира за градоначалник на Торино

Читај повеќе
  • play_arrow

Сите голови од 21. коло во 1.МФЛ

Читај повеќе
  • play_arrow

Инсиње бесен по ремито: Каков го*нарски тим

Читај повеќе

L'Equipe не штедеше навреди за Ѓоковиќ, дури и на лично ниво

Читај повеќе

Пандев меѓу стотниците на УЕФА

Читај повеќе
  • play_arrow

7 фудбалски клубови кои пандемијата најтешко ги погоди

Читај повеќе