УЕФА ЛИГА НА ШАМПИОНИ 2022/2023

Милан по 11 години стигна до четвртфинале во ЛШ, Тотенхем исвиркан дома

По 11 години Росонерите ќе играат во четвртфиналето.

Фудбалерите на Милан се пласираа во четвртфиналето на Лигата на шампионите откако во реваншот од осминафиналето против Тотенхем во Лондон одиграа натпревар без голови (0:0), што беше доволно за да поминат по триумфот од 1:0 во првиот натпревар.

Натпреварот доцнеше десет минути поради сообраќајниот метеж во Лондон, поради што екипите доцнеа на стадионот.

Иако офанзивата на Тотенхем беше очекувана, популарните „петли“ не направија ништо вредно за споменување во првото полувреме, а како одиграа најдобро опишува фактот што домашните навивачи ги исвиркаа по крајот на првото полувреме.

Милан, пак, имаше добар план за игра, организирано се бранеше и си ги чекаше шансите, а за малку ќе поведе во 51. минута кога Брахим Дијас шутираше од непосредна близина, но Форстер одлично одбрани.

Очајниот Тотенхем во 77. минута беше скршен откако Ромеро доби втор жолт картон, а најблиску до гол се доближи во 93. минута кога Мењон брилијантно го одбрани ударот со глава на Кејн.

Во контранападот на другата страна Ориги ја погоди стативата и остана 0:0 до крајот, па Милан заслужено продолжи понатаму.

Во истиот термин, фудбалерите на Баерн го победија ПСЖ во Минхен со резултат 2:0 во реваншот од осминафиналето на Лигата на шампионите и се пласираа со вкупен резултат 3:0.

Во првото полувреме не гледавме особено атрактивен фудбал, а првата прилика ја чекавме до 25. минута кога Меси дојде до топката во публиката по центаршутот на Мендеш, но беше спречен од Сомер и Де Лихт.

Шест минути подоцна Баерн можеше да поведе кога Мусиала шутираше од тешка позиција, но Донарума добро одбрани.

А потоа во 38. минута се случи ситуација која се покажа како клучна на натпреварот. Невнимателниот Зомер ја загуби топката, Витиња шутираше непречено од работ на шеснаесетникот, но Де Лиhт успеа да ја извлече топката од гол линијата и го спаси Баерн.

Конечно, Баерн поведе во 61. минута. Тоа беше голема грешка на Верати. Горецка и Мiлер заедно соработуваа да му ја одземат топката на 16 метри од голот на „парижаните“, а Горецка потоа додаде до Чупо-Мотинг кој погоди во празна мрежа за 1:0.

ПСЖ во момент можеше да дојде до израмнување, но Сомер бравурозна интервенција го запре ударот со глава на Рамос во 64. минута.

Во 81. минута, од слична ситуација, истиот играч повторно со глава упати удар само покрај стативата, што беше крај на сите надежи за парижаните.

Во 90. минута по брз контранапад Гнабри прекрасно погоди и ги постави конечните 2:0.

Баерн на тој начин го задржа 100% учинок во Лигата на шампионите (осум победи), а жрепката за четвртфиналето во Лигата на шампионите ќе се одржи на 17 март.