ЕКИПАЖОТ Е ВО ОПАСНОСТ

Мистериозен ирански танкер „дреме“ во Јадранско Море, никој не знае зошто

Мистериозниот ирански танкер стои паркиран меѓу Крк и Крес, никому не му е јасно што бара таму, а од JANAF (Јадрански нафтовод) велат дека никој не им соопштил.

За првпат од 2018 година откако САД воведоа построги санкции кон Иран, ирански танкер со нафта се наоѓа во Јадранското Море, во близина на островот Крк. Иако ЕУ нема воведено ембарго на иранската нафта, тоа е непожелно поради американските санкции, а секој што ќе се осмели да тргува, транспортира или истовари, како и да плати банки, ризикува казни и проблеми на американскиот пазар, како и штета на угледот. Кога Американците открија што превезува ARC1, танкерот наеднаш стана „жешка роба“ која никој не сака да ја прифати и веќе една недела плови горе-долу по Јадранот, со неизвесна судбина, пишува Вечерњи лист.

Нафтата беше натоварена во танкерот на 2 април. Патувањето од Малезија до Омишаљ траеше нешто повеќе од еден месец. Кога се обидел да заплови во Омишаљ, американска организација наречена Обединети против нуклеарен Иран испрати протестни писма до пристаништето Риека, JANAF и агенцијата Capris, и танкерот веднаш заминал. Застанува во Јонското Море, но на 7 мај повторно тргнува за Крк, каде што пристигнува за три дена. Но, не до терминалот, туку до танкерското сидриште, каде што е сега.

Јурај Каринчиќ, претседател на Здружението на поморски капетани, кој пловел 30 години, а капетан бил 25, додека неговиот колега Донатан пловел околу 30 години. Она што ги загрижува во оваа приказна е екипажот. Може да имаат залихи со храна и вода за можеби три месеци, а на танкерот, претпоставуваат, има дваесетина луѓе, чија судбина е неизвесна.

„Ако талкаат вака, никој нема да ги прими, тогаш тоа е, не можам да претпоставам, но опасност за екипажот. Ако не можат сами да се снабдат. Не може да им се достави храна ако немаат слободен сообраќај со крајбрежјето. А немаат слободен сообраќај со крајбрежјето“, изјави Карнинчиќ за RTL.

„Ако некој ги спречи да имаат слободен сообраќај со копното, тогаш екипажот е загрозен, животно загрозен и треба да има сигурност од сопствениците на пристаништа. Што да прават... Бог нека им се смилува да им се дозволи да растоварат. Односно, примачот нормално да може да го прими товарот, којшто сопственикот на бродот го зел на своја сметка, а пристанишните власти да му удоволат на сопственикот на бродот и бродот да го примат во пристаништето“, додаде Карнинчиќ.

Донатан Балог е командант на танкер за LNG веќе 16 години. Тоа е танкер сличен на овој „заглавен“ во заливот. Капетанот на тој брод сега не може многу, вели тој. Тој мора да ги следи упатствата на компанијата, но на него е да се грижи за психолошката стабилност на екипажот.

„Многу е важно да се задржи одреден морал на екипажот на бродот. Многу е напорно за раководниот персонал на бродот да одржува нова добра атмосфера и смирувачка атмосфера, ако е можно“, вели Карнинчиќ. Екипажот веројатно има интернет и добри услови, стандардот на бродот е регулиран со разни конвенции.“

Купувачи на нафтата што ја транспортира танкерот би можеле да бидат Србија или Унгарија. Несаканиот брод плови под панамско знаме и со него управува словенечка агенција, која не сака да го коментира случајот. Долг е 240 метри и широк 40 метри. Сега е дом на многу членови на екипажот, а се очекува наскоро да почне да им снемува храна и вода.

Тагови
реклама
Фото: Кајгана

Размислувате да земете кредит – каква каматна стапка да изберете: фиксна или променлива?

Read more

Џамија во Берлин развеа знаме со виножито

Read more

НБА ѕвездата Бриџис брутално ја претепал сопругата

Read more

Најсмешниот виц во светот, научно докажано

Read more

Регион

Рама: Северна Македонија треба без двоумење да го прифати новиот француски предлог

Read more

ЕУ: На маса е финален компромис кој треба да биде прифатен од двете страни

Read more

На Миконос и Милос позитивни над 50% од тестираните за COVID-19

Read more

Бугарија протерува 70 руски дипломати и го затвора рускиот конзулат во Русе

Read more
 

Вести

Османи: Во рамката ќе стои македонски јазик и тој станува официјален во ЕУ

Читај повеќе

Џамија во Берлин развеа знаме со виножито

Читај повеќе

ЕУ подготвува итен план за опстанок без руски гас

Читај повеќе

Бајден: Сенатот не може да го избегне филибастерот и да го заштити правото на абортус

Читај повеќе

Повеќе родени и умрени во градските средини

Читај повеќе

За власта новиот предлог ги содржи сите наши барања и забелешки, опозицијата излегува на протест

Читај повеќе

Претпладне сончево, попладне локален пороен дожд, температурата до 38°C

Читај повеќе

До крајот на денот нестабилно со пороен дожд во источните делови од земјава

Читај повеќе

Левица: Потребно е категорично отфрлање на предлогот и прекин на преговорите со Бугарија

Читај повеќе