Младите пациенти кои прележале корона покажуваат знаци на кардиоваскуларни оштетувања

Само затоа што сте млади, не значи дека коронавирусот нема да влијае на вас доколку се заразите.

Младите луѓе кои имале полесна форма на COVID-19 сепак можат да страдаат од долгорочни промени во нивните крвни садови, покажува една нова мала студија.

Иако SARS-CoV-2 првенствено влијае на белите дробови и е особено опасен за постарите лица, сѐ повеќе истражувања покажуваат дека тој, исто така, остава траен белег на кардиоваскуларниот систем, дури и кај младите и кај оние кои имале само благи симптоми, пишува Science Alert.

Во најновата студија, истражувачите го споредиле васкуларното здравје на 30 млади луѓе, од кои половина имале позитивен тест за COVID-19 околу еден месец порано, а половина биле во добра здравствена состојба.

Анализирајќи ги снимките со ултразвук на нивните артерии, тимот откри значителна разлика помеѓу двете групи.

Иако никој од нив не бил хоспитализиран, артериите на заразените со коронавирус пред три до четири недели биле поцврсти и помалку еластични од здравата група.

Каротидната артерија која носи крв во мозокот била во просек 27% помалку способна да отече и 22% помалку еластична. Аортата, која испушта крв од срцето, исто така е засегната.

Нејасно е како изгледале овие крвни садови на испитаниците пред да се разболат, што е ограничување на оваа студија, но бидејќи истражувачите не можеле да предвидат појава на глобална пандемија, тие ги замениле овие споредби со податоци од здрави лица.

Големината на примерокот е мала, но првичните откритија ја зајакнуваат идејата дека COVID-19 не е нешто што треба лековерно да се сфати. Дури и ако сте млади и здрави, па дури и ако сте имале многу благи симптоми на вирусот, влијанието врз вашето кардиоваскуларно здравје може да трае долго откако симптомите ќе исчезнат.

Промените во артериската вкочанетост и структура го зголемуваат ризикот од кардиоваскуларни состојби, како што се аритмија, акутен коронарен синдром или згрутчување на крвта, и ова особено ги загрижува младите луѓе кои имаат други основни здравствени проблеми кои го ставаат ризикот на васкуларниот систем, како на пр. дијабетес или хипертензија.

Потребни се дополнителни истражувања за да се утврди кој е под најголем ризик и колку долго останува оваа артериска вкочанетост, но наодите во голема мерка се совпаѓаат со други долгорочни студии кои известуваат за васкуларни промени кои можат да траат до три месеци и не се поврзани со сериозноста на симптомите.

Всушност, многу луѓе кои моментално страдаат од долгорочни симптоми на COVID-19 првично пријавиле само благи симптоми.

Сепак, неколку недели или дури месеци по позитивното тестирање, многумина велат дека сè уште се мачат да дишат или да го регулираат крвниот притисок, што укажува на долгорочно оштетување на срцето и белите дробови.

Без разлика дали сте млади или стари, со симптоми или не, ова е вирус што, во смисла на инфекција или ширење, треба да се избегнува. Студијата е објавена во списанието Experimental Physiology.

реклама

Бајден го прекрши кралскиот протокол на средбата со Елизабета Втора

Read more

Путин: Бајден е радикално различен од Трамп

Read more

Колку често жените сакаат да водат љубов?

Read more

Ким Џонг Ун: Северна Кореја е на готовс

Read more

Здравје

Кои се знаците дека ви недостасува железо во телото?

Read more

Кина ја одобри Sinopharm за деца поголеми од 3 години

Read more

Знаци кои откриваат дека ви е потребен одмор

Read more

Како треба да се однесуваат невакцинираните кога ќе се укине мерката за носење маски?

Read more
 

Магазин

Три хороскопски знаци кои не знаат како да бидат сингл

Читај повеќе

Женка бел носорог стигна во Јапонија во потрага по партнер

Читај повеќе

Кои се знаците дека ви недостасува железо во телото?

Читај повеќе

Што е еректилна дисфункција и како се лекува овој проблем што ги мачи мажите?

Читај повеќе

Рецепт на денот: Пилешко на индиски начин

Читај повеќе
  • filter

Ferrari влегува во светот на модата - дали би ги носеле овие креации?

Читај повеќе
  • filter

Бајден го прекрши кралскиот протокол на средбата со Елизабета Втора

Читај повеќе
  • play_arrow

Фитнес инфлуенсерка укажува каде најчесто грешиме кога вежбаме

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Чудесниот остров во Хрватска што личи на отпечаток од прст

Читај повеќе