Може ли вежбањето дома без опрема да даде добри резултати?

Ф.З.
/ 24.03.2023 / 14:26

Доколку немате голем буџет или едноставно немате време да одите во теретана, можете квалитетно да вежбате дома без дополнителна скапа опрема.

Луѓето често мислат дека тренирањето дома не е квалитетно, но докторот Чарли Сетлцер, кој воедно е и експерт за слабеење, вели дека е можно да се ослабне вежбајќи дома без дополнителна опрема, но дека во секој случај треба да обрнете внимание на исхраната.

Покрај тоа, тој изјави дека тренингот за сила е суштински ако сакате да изгубите тежина, што секако вклучува вежби со сопствената телесна тежина без опрема.

„Колку повеќе мускули имате, толку е поголема стапката на метаболизам во мирување, што би значело дека побрзо согорувате калории“, рече д-р Сетлцер.

Препорачува да правите вежби како стомачни, пленк и чучњеви, бидејќи тие се многу ефикасни. Исто така истакнува дека е неопходно да се прават паузи помеѓу вежбите за да се одмори телото.

Други од вежбите за снага на телесната тежина што дава најдобри резултати се склековите. Просечниот човек треба да прави околу 20 склекови, но ако претходно не вежбал сила, треба да започне постепено.

Тагови
реклама

3 симптоми на недостаток на витамин Б12 што се забележуваат при јадење

Read more

Сувата уста може да биде предупредувачки знак за сериозни здравствени состојби

Read more

Кардиолозите открија кој протеин е најдобар за здравјето на срцето

Read more

Франција изгуби контрола над делови од Нова Каледонија: Истрели и експлозии одекнуваат низ островот

Read more

Фит

Кој дел од телото најчесто прв го губи салото?

Read more

Каде најчесто грешиме со јадењето протеини?

Read more

Која храна треба да ја одбегнувате за да не ви се таложи сало на стомакот?

Read more

Техника на пешачење со која се топат повеќе калории

Read more
 

Магазин

Храна што бебињата не треба да ја јадат

Читај повеќе

Кој дел од телото најчесто прв го губи салото?

Читај повеќе

Совршени совети за брзо и лесно чистење на домот

Читај повеќе

5 најчести грешки кога правите пица дома

Читај повеќе

Дали сте подготвени за најмасовниот планински настан во регионот „Sparkasse Life Прв до врв“?

Читај повеќе

Што после средно?

Читај повеќе

3 симптоми на недостаток на витамин Б12 што се забележуваат при јадење

Читај повеќе

Победникот на Евровизија ја повика Швајцарија да воведе трет пол во официјалните документи

Читај повеќе

Предупредувачки симптоми дека имате сериозни проблеми со тироидната жлезда

Читај повеќе