Може ли вежбањето дома без опрема да даде добри резултати?

Ф.З.
/ 24.03.2023 / 14:26

Доколку немате голем буџет или едноставно немате време да одите во теретана, можете квалитетно да вежбате дома без дополнителна скапа опрема.

Луѓето често мислат дека тренирањето дома не е квалитетно, но докторот Чарли Сетлцер, кој воедно е и експерт за слабеење, вели дека е можно да се ослабне вежбајќи дома без дополнителна опрема, но дека во секој случај треба да обрнете внимание на исхраната.

Покрај тоа, тој изјави дека тренингот за сила е суштински ако сакате да изгубите тежина, што секако вклучува вежби со сопствената телесна тежина без опрема.

„Колку повеќе мускули имате, толку е поголема стапката на метаболизам во мирување, што би значело дека побрзо согорувате калории“, рече д-р Сетлцер.

Препорачува да правите вежби како стомачни, пленк и чучњеви, бидејќи тие се многу ефикасни. Исто така истакнува дека е неопходно да се прават паузи помеѓу вежбите за да се одмори телото.

Други од вежбите за снага на телесната тежина што дава најдобри резултати се склековите. Просечниот човек треба да прави околу 20 склекови, но ако претходно не вежбал сила, треба да започне постепено.

Тагови
реклама

Два знака од Зодијакот цел јуни ќе имаат поволен финансиски период

Read more

Скандалозно исфрлен фоторепортер од Ролан Гарос

Read more

За една ноќ во Скопје 13 уапсени поради поседување дрога, меѓу нив и малолетник

Read more

Како се снимаше Lord of the Rings

Read more

Фит

Храна што ќе ви помогне да го стопите салото на стомакот

Read more

Како да излезете од магепсаниот круг на диети и дебелеење?

Read more

4 вежби без опрема што ќе ви го трансформираат целото тело за само 4 недели

Read more

На што се должи неверојатната трансформација на Џеф Безос?

Read more
 

Магазин

Два знака од Зодијакот цел јуни ќе имаат поволен финансиски период

Читај повеќе

Докопан во сос од бело вино и сенф

Читај повеќе

Правна држава е ова

Читај повеќе

Мечка влегла во пекара, ги исплашила вработените и изела 60 колачи

Читај повеќе

Шненокле - едноставен десерт со 5 состојки што ги имате дома

Читај повеќе

Соборен интересен рекорд: Flight Radar објави колку авиони имало на небото во еден ден

Читај повеќе
  • play_arrow

Некој меѓу нас не е наш...

Читај повеќе

Зошто мажот не се одлучува на брак, иако е заљубен?

Читај повеќе

Секое лето различен цвет: Трик за хортензиите магично да менуваат боја

Читај повеќе