Мусака со тиквички и топен кашкавал

Денеска ви пренесуваме рецепт за мусака со тиквички, исто толку вкусна како и останатите варијанти на ова популарно јадење.

Мсака е традиционално јадење што ретко кој не го сака. Се прави од мелено месо, компири и јајца. Но, постојат различни варијанти на ова јадење, како мусака со тиквички, со модар патлиџан, сирење... Која и да ја одберете, нема да погрешите.

Потребни состојки:
 • 2 големи тиквички
 • 450 гр мелено месо
 • 300 гр кашкавал
 • 1 главица кромид
 • 3 јајца
 • 300 мл кисела павлака
 • 200 мл сок од домати
 • сол
 • бибер
 • масло за пржење
Подготовка:

Тиквичките исечкајте ги на прстени, посолете ги и оставете ги да се исцедат. После тоа исушете ги со хартиени крпи. Во тавче продинстајте го кромидот, додадете мелено месо, зачините и динстајте. На крајот измешајте ги со сокот од домати.

Изматете ги јајцата со павлаката, а кашкавалот исечете го на кришки. Во огноотпорен сад ставете еден ред тиквички, па малку месо, па малку смеса од јајца. Повторете ја постапката додека не ја потрошите сѐ.

Се пече во загреана рерна на 180 степени околу 40 минути.

Тагови
реклама

Цел интернет пука сеир со роботот на Илон Маск 

Read more

Еврото зајакна, инфлацијата во еврозоната рекордна

Read more

Руски астролог открива кои три хороскопски знаци ќе имаат најмногу среќа во 2023 година

Read more

Емили Ратајковски го критикуваше филмот за Мерилин Монро: Правиме фетиш од женската болка

Read more

Рецепти

Утринско смути со кафе по рецепт на нутриционистката Ана Марија Кузмановска

Read more

Дали е подобро да купите свежа или замрзната риба?

Read more

Кралица на есента: Седум десерти со тиква

Read more

Рецепт за домашен леб, највкусниот што ќе го пробате

Read more
 

Магазин

 • play_arrow

Утринско смути со кафе по рецепт на нутриционистката Ана Марија Кузмановска

Читај повеќе
 • filter

Скопски маратон 2022 низ фотографии

Читај повеќе

Руски астролог открива кои три хороскопски знаци ќе имаат најмногу среќа во 2023 година

Читај повеќе
Како најлесно да ги преболите бившите?

Како најлесно да ги преболите бившите?

Читај повеќе
 • play_arrow

Дали е подобро да купите свежа или замрзната риба?

Читај повеќе

„Мојот маж“ од Румена Бужаровска меѓу најпродаваните книги од источноевропски автори во Франција

Читај повеќе

Кафето може да ни помогне да живееме подолго, особено меленото 

Читај повеќе

Што треба да јадете за да го забрзате метаболизмот?

Читај повеќе

Фолна киселина во бременоста: Колку точно е потребно и дали има несакани ефекти?

Читај повеќе