Најчитани книги и автори во Македонија за 2020

Билјана Стефановска-Богоеска
/ 11.01.2021 / 16:18

Издавачките книги во Македонија ги објавија топ листите на најчитани книги и автори во текот на 2020 година. Ако сакате добар читателски предизвик, дознајте што најмногу се читаше во изминатата година.

Претходно објавивме за најпродаваните книги на порталот Купи.Книга.мк и Книжевниот центар Антолог.

Сега, листата ќе ја започнеме со десетте најпродавани книги во Или-Или во 2020 година:

1. Мојот маж - Румена Бужаровска

2. Лето во кое те нема - Петар Андоновски

3. Не одам никаде - Румена Бужаровска

4. Страв од варвари - Петар Андоновски

5. Шрапнел - Игор Анѓелков

6. Се мислам да ставам крај - Ијан Рид

7. На враќање - Фросина Пармаковска

8. А' бт - Оливера Ќорвезироска

9. Скопје: изгубените чевли на градот - Иван Шопов

10. Сите наши тела - Георги Господинов

Од Или-Или, исто така, објавија кои се најпродавани автори (со повеќе објавени книги) во Или-Или во 2020:

- Румена Бужаровска

- Петар Андоновски

- Лидија Димковска

- Георги Господинов

- Оливера Ќорвезироска

- Фросина Пармаковска

- Давор Стојановски

- Бернхард Шлинк

- Игор Анѓелков

- Џон Фаулс

- Рави Хаж

Од книгоиздавателство Бата прес ова се десетте најпродавани книги за 2020 година:

1. Еден ден во декември - Џози Силвер

2. Човекот од костени - Сорен Свејструп

3. Куќата со жолта фасада - Билјана Мартиновска

4. Стапица - Лилја Сигурдардотир

5. Бруклин - Колм Тојбин

6. Единственото сеќавање на Флора Бенкс - Емили Бар

7. Ереб - Урсула Познански

8. Ангелите од Москополе - Катја Максим

9. Го видовте ли моето шарено глувче? - Феридун Орал

10. Волшебницата од долниот кат - Марчин Шчигелски

Издавачкиот центар Три објави листа од топ 10 најчитани романи за 2020, како најдобри предлози од изминатата година. 

1. Твојот втор живот започнува кога ќе сфатиш дека имаш само еден – Рафаела Жордано

2. Вилино – Винка Саздова

3. Жената со црвениот бележник – Антоан Лорен

4. 10 минути и 38 секунди во овој чуден свет – Елиф Шафак

5. Последниот чај – Винка Саздова

6. Четириесет правила на љубовта – Елиф Шафак

7. Асистола – Марија Јаневска

8. Убиството на командантот – Харуки Мураками

9. 13 – Стив Кавана

10. Пиреј – Петре М. Андреевски

реклама

Ќе пукне ли? Русите распоредија војска, Америка испрати два воени брода

Read more

Се појави нов опасен тренд

Read more

Дали можете да пиете андол и аспирин откако сте примиле вакцина AstraZeneca?

Read more

Милијарда долари за да може Ever Given да излезе од Суецкиот Канал

Read more

Книги

Резиденции за книжевни преведувачи од македонски јазик

Read more

„Скриени желби, немирни патувања“ од Владимир Јанковски е „Роман на годината“

Read more

Сè поголем интересот за збирката раскази „Мојот маж“ од Бужаровска

Read more

Најдобрите цитати за животот од Чарлс Буковски

Read more
 

Магазин

  • play_arrow

Како да ги избелите забите на природен начин?

Читај повеќе

Истражување: Лекови базирани на антитела штитат од COVID-19

Читај повеќе

Сахара и Антарктик се послични отколку што мислиме

Читај повеќе

Боледувањето од британскиот сој не е толку тешко како што се стравуваше

Читај повеќе

Рецепт на денот: Полнети пилешки гради

Читај повеќе
  • play_arrow

Корисни трикови како да се ослободите од мачнина

Читај повеќе

Најчестите женски сексуални фантазии

Читај повеќе

Рецепт на денот: Чоколаден банана леб

Читај повеќе
  • play_arrow

Пет здрави навики за да ја задржите идеалната тежина

Читај повеќе