НБА: Торонто ја разби Индијана во натпреварот прекинат од пожар

Највозбудлив натпревар во синоќешната НБА програма беше оној меѓу Торонто Репторс и Индијана Пејсерс, кој беше прекинат цел час поради пожар и евакуација на публиката.

Пожарот се случи во првата четвртина од натпреварот во Scotiabank Arena во Торонто, а бил предизвикан од електричен дефект на звучникот во арената, по што публиката беше евакуирана.

URL

Екипите го напуштија теренот во 4:05 минута од втората четвртина со водство на Репторс од 66:38, а на крајот Торонто славеше со високи 131:91.

Најдобар играч во победничкиот тим беше Паскал Сијакам со 23 поени, а Скоти Барнс додаде 19 поени. Кај Индијана најдобар беше Ошае Брисет со 21 поен.

Торонто моментално е шести на Истокот со сооднос победи-порази 42-32, додека Индијана е на 13-та позиција.

Од синоќешните натпревари, вреди да се напомене дека Мемфис Гризлис ја забележаа седмата победа во низа на домашен терен, совладувајќи го Милвоки Бакс со 127:102.

До победата ги предводеше Де’Ентони Мелтон со 24 поени, додека кај Бакс најефикасен беше Јанис Адетокумбо со 30 поени и 11 скока.