Не мора да јадете помалку јаглехидрати за да слабеете

А.С.
/ 27.11.2021 / 13:11

Многу луѓе ја популаризираат диетата со малку јаглехидрати како добар и правилен начин за брзо губење на тежината и одржување на здрав организам, но тоа всушност не е така.

Јаглехидратите генерално не се вистинската причина поради која се чувствувате лошо, ниту пак ве спречуваат да водите здрав начин на живот. Всушност, треба да ги јадете за да се зголеми ефикасноста на вежбањето и да се одржи чувството на ситост, тврдат нутриционистите.

Бек Милер, клинички нутриционист и основач на онлајн платформа која нуди совети за здрав живот и слабеење без глад и чувство на вина, даде неколку упатства за избор на најквалитетни извори на јаглехидрати.

Прво и основно, ако јадете јаглехидрати, тие мора да бидат богати со хранливи материи за да ве заситат долго време, да ви помогнат да ја одржите меморијата, концентрацијата, издржливоста и многу повеќе.

Ако се обидувате да го намалите внесот на нутритивно слаби јаглехидрати и да го зголемите внесот на богати, редоследот подолу може да ви помогне да идентификувате некои за кои можеби не сте верувале дека се особено добри за вас.

Бек Милер ги наброја следниве извори на јаглехидрати, од најнеквалитетни до оние со највисок квалитет:

- Крофни, кроасани, колачи, печива

- Оризови крекери и чипс

- Високо преработени житарки

- Кускус

- Бел леб, бели тестенини, бел ориз

- Пченкарни тортиљи

- Леб од повеќе видови житарки

- Кафеав ориз

- Компири

- Овес

- Булгур, киноа, хељда, јачмен, мешунки

- Повеќето овошја и зеленчуци.

реклама

Русија го враќа ударот: Ќе носи војска на Куба и во Латинска Америка

Read more

Најпривлечната фудбалерка во светот ја потврди врската со Даглас Луис

Read more

Пукање во Украина: Војник со „калашников“ уби 5 чувари во воена фабрика

Read more

Најочигледниот знак дека ви треба повеќе витамин Д

Read more

Фит

Зошто ригорозните диети не успеваат на долг рок?

Read more

Фокусирајте се на нозете: 12 минути ефикасни вежби за слабеење

Read more

Брзината на пешачење е поврзана со ризикот од срцева слабост

Read more

23 минути зимска јога за опуштање и слабеење

Read more
 

Магазин

Зошто треба да поставите системи, а не цели?

Зошто треба да поставите системи, а не цели?

Читај повеќе

Што треба да прашате на интервју за работа?

Читај повеќе

Девет реченици кои не смеете да ги изговорите кога раскинувате

Читај повеќе

Зошто ригорозните диети не успеваат на долг рок?

Читај повеќе

Топло или ладно кафе – кое е поздраво?

Читај повеќе
  • play_arrow

Зошто треба да почнете да јадете хелда секој ден?

Читај повеќе

Јасни знаци дека ви недостига витамин Б

Читај повеќе

Која е најчестата причина за расправија во врска?

Читај повеќе
  • play_arrow

Фокусирајте се на нозете: 12 минути ефикасни вежби за слабеење

Читај повеќе