Незапирливиот Јокиќ му донесе водство на Денвер против ЛА Лејкерс

Никола Јокиќ е незапирлив, како да сака да докаже дека тоа што Ембид беше избран за МВП играч во НБА е огромна грешка.

Toj постигна 34 поени, имаше 21 скок и 14 асистенции во навистина неверојатна партија, водејќи го Денвер Нагетс до водство во серијата против ЛА Лејкерс. Неговиот тим славеше со 132:126.

Џамал Мареј додаде 31 поен, а на другата страна по бавниот старт Ентони Дејвис го заокружи ефектот со 40 поени и 10 скока. Леброн Џејмс имаше 26 поени и 12 скока, а му недостигаше асистенција за да комплетира трипл-дабл.

Во последната четвртина гостите избришаа „минус 13“ и стигнаа до негатива од еден посед по тројката на Остин Ривс. Но, не успеаја да направат пресврт, затоа што ги „смири“ Никола Јокиќ.

До полувремето Србинот имаше 19 поени, 16 скока и 7 асистенции. Сам имаше повеќе скокови на полувремето од целиот противнички тим.

Следниот натпревар меѓу Денвер Нагетс и ЛА Лејкерс е ноќта меѓу четврток и петок, повторно во Колорадо.

Тагови

Крај на кредитите и долговите: 4 хороскопски знаци ќе добијат пари во мај

Невролог советува на која возраст треба целосно да се престане со пиење алкохол

Едноставна техника - божествен изглед: Вапцање јајца со свила

Еден од најактивните вулкани во светот исфрла злато во вредност од 6.000 долари секој ден

Клиперс израмни на 2-2 среде Далас, пиров трипл-дабл за Дончиќ

Јовиќ им пркоси на законите на гравитацијата

Леброн ги спаси Лејкерс и го „поништи“ трипл-даблот на Јокиќ

Легендарниот Чарлс Баркли го исчисти подот на Лејкерс по новиот пораз од Јокиќ и Денвер

Дали Шпанија ќе биде исфрлена од ЕУРО в петок?