Никогаш поедноставен рецепт за есенска чорба од тиква

Тиквата е многу богата со витамини и минерали како провитамин А, витамини од групата Б и калиум. Тој е еден од симболите на есента, па зошто да не ја искористите можноста за вистински есенски оброк како што е супата од тиква.

Покрај тоа, тиквата има многу ниска калориска вредност, каде што има околу 30 калории на 100 грама, а воедно е и многу хранлива храна.

Потребни состојки:

  • 1 (мускатна) тиква
  • 1 поголем морков
  • 1 црвен кромид
  • 1 чешне лук
  • маслиново масло
  • сол
  • бибер
  • рузмарин
  • павлака за готвење
  • вода
Мускатна тиква

Подготовка:

Исечете ја тиквата на половина и извадете ги семките. Потоа на секоја половина направете вкрстени линии. Важно е да се напомене дека не треба да ја лупите тиквата.

Откако ќе ја подготвите тиквата, излупете ги морковот и црвениот кромид. Лукот не мора да го лупите, доволно е да го исечете горниот дел за полесно да се исцеди по печењето. Сè заедно ставете во тавче кое претходно сте го обложиле со хартија за печење. Посипете со маслиново масло и додадете ги зачините.

Ставете ја во загреана рерна на 220°C и печете околу 40 минути, или додека тиквата не омекне. Откако ќе се испечат состојките, излупете ја тиквата и ставете ја во поголемо тенџере заедно со останатите состојки.

Додадете вода и павлака за готвење, па со рачен миксер измелете сè до саканата текстура. При сервирање, во чорбата можете да додадете различни семки, уште малку павлака за готвење и зачини.

реклама

НАЈДИ МЕ - Систем за рано предупредување за исчезнати деца во Македонија

Read more

Ибра: Имам толку многу пари, а брат ми не успеав да го спасам

Read more

Како правилно се јаде јапонско јаболко?

Read more

Ретрограден Меркур им ги враќа бившите на 4 хороскопски знаци

Read more

Рецепти

Рецепт на денот: Посна лазања со спанаќ и печурки

Read more

Се сеќавате ли на ламбада? Рецепт за оваа легендарна торта која буди носталгија

Read more

Лажна пица од зелка и компири место тесто

Read more

Рецепт на денот: Бакалар со леблебии и чери домати

Read more
 

Магазин

Четката за заби треба темелно да се мие еднаш неделно

Читај повеќе

Пет митови за шеќерот кои би можеле да ве спречат да изгубите тежина

Читај повеќе

Готвач открива кои јадења најмалку треба да се порачуваат во рестораните

Читај повеќе

Како правилно се јаде јапонско јаболко?

Читај повеќе

Очите ви се постојано суви? Можеби ви недостасува важна хранлива материја

Читај повеќе

Ретрограден Меркур им ги враќа бившите на 4 хороскопски знаци

Читај повеќе

Бездомник во Италија доби на лото, едвај успеа да ги земе парите

Читај повеќе

Вашата крвна група можеби е „виновна“ зошто слабеењето ви е невозможна мисија

Читај повеќе

Три начини како да примите повеќе витамин Д во текот на зимата

Читај повеќе