Никој никогаш не одиграл натпревар како Леброн синоќа

Лос Анџелес Лејкерс ги победија Лос Анџелес Клиперс со 130:125 по продолжение на големите ривали, а Леброн Џејмс испиша историја.

Најдобриот стрелец на сите времиња во НБА стана првиот кошаркар во историјата на НБА кој постигнал 35 или повеќе поени во својата 21-ва сезона меѓу елитата на НБА.

Џејмс, кој во декември ќе го прослави 39-от роденден, беше незапирлив во соочувањето со градските ривали и мечот го заврши со 35 поени (4/8 тројки, вкупни 13/19), 12 скока, седум асистенции и две блокади. Притоа, Лејкерс ја прекинаа серијата од 11 последователни порази против Клиперс и ги победија за прв пат од јули 2020 година, но и серијата од 11 порази на домашен терен против тој тим. Нивната последна победа на домашен терен беше против Клиперс на Божиќ 2016 година.

Ривс одличен во продолжението

Ентони Дејвис додаде 27 поени и 10 скока, Д'Анџело Расел постигна 27, а Остин Ривс беше одличен во продолжението за Лејкерс и во тој дел од натпреварот постигна седум од вкупно 15 поени.

Џејмс Харден, кој неодамна принудно се пресели во Клиперс, на овој натпревар беше гледач на клупата на тимот. Клиперс најмногу добија од Кави Ленард (38 поени, 6 скокови, 5 асистенции) и Пол Џорџ, кој 20 од своите 35 поени ги постигна во четвртата четвртина. Само во последната минута од регуларниот дел од натпреварот постигна осум поени, но доби исклучувачка лична грешка на стартот од продолжението.

Леброн си ги намести патиките и заби

Лејкерс во текот на овој меч надоместија -19, а во последните 90 секунди истурија +8. Против својот поранешен тим, Расел Вестбрук имаше 24 поени, 11 скока, осум асистенции и шест загубени топки. Ивица Зубац, исто така поранешен играч на Лејкерс, одигра 29 минути за Клиперс. Тој постигна 7 поени и имаше 9 скока.

Сите овие ефекти останаа во сенка на Леброн, кој во една акција успеа да ги соблече и да ги облече патиките кои му правеа проблеми, а потоа да забие на другата страна од теренот. Тоа видео брзо стана вирално.

5 хороскопски знаци ќе бидат на чекор до раскинување во мај

Една од најуспешните порно ѕвезди незадоволна од заработката: Не е во ред

Што ако мастурбирaњето ви буди чувство на непријатност?

Легендарниот Чарлс Баркли го исчисти подот на Лејкерс по новиот пораз од Јокиќ и Денвер