Нов притисок за цените на нафтата

На светските пазари, цените на нафтата останаа скоро непроменети на неделна основа, но во текот на неделата тие значително осцилираа, во зависност од вестите што се одразуваа на понудата и побарувачката.

На лондонскиот пазар, цената на барел нафта на крајот на минатата недела изнесуваше 80,58 американски долари, скоро иста како и една недела пред тоа, додека на американскиот пазар, барелот поевтини за 0,5 проценти на 75,55 долари.

На пазарот преовладува несигурност пред состанокот на Организацијата на земји извознички на нафта (ОПЕК) и нејзините сојузници за производната политика, што ќе се одржи на 30 ноември. Оваа средба требаше да се одржи на 26 ноември, но беше одложена за четири дена, што започна бран на шпекулации околу спорот за намалувањето на производството следната година.

Производителите сè уште разговараат за снабдувањето, велат изворите на ОПЕК+, посочувајќи дека изворот на трите африкански земји е несогласување. Аналитичарите тврдат дека Ангола, Конго и Нигерија бараат повеќе квоти за производство во 2024 година отколку договорени во групата група.

Намалувањето на производството ќе биде главната тема на состанокот, со оглед на падот на цените во изминатите денови, како резултат на загриженоста за побарувачката во САД и Кина, но и заради рекордно производство во САД.

Во петокот, три извори на ОПЕК рекоа дека тие биле близу до компромис со африканските производители за производство во 2024 година.

„Се чини дека најверојатниот исход е продолжување на валиден договор за производство“, вели Тони Сикамор од IG.

Ова е всушност единствениот начин да се одржат цените на нафтата на сегашно ниво, затоа што заради високите каматни стапки, растот на западните економии се забавува, што ќе ја ослабне побарувачката за нафта и ќе ги притисне цените.

Тагови
реклама

Кардиолог споделува навика која го спречува создавањето на згрутчувања во крвта

Read more

Експертите ги избраа најдобрите половни автомобили

Read more

Кој е човекот кој денеска го мрази цела Хрватска: Ова не му е прв скандал

Read more

Голем неделен хороскоп од 24 до 30 јуни

Read more

Бизнис

Цените на нафтата над 85 долари

Read more

Цените на нафтата растат втора недела по ред

Read more

Доларот зајакна, еврото ослабе

Read more

Цените на нафтата се зголемија до 86 долари за барел

Read more
 

Вести

Трамп има план за крај на војната во Украина

Читај повеќе
  • play_arrow

Се преврте рингишпил во БиХ: Има повредени деца, родителите ги извлекувале со голи раце

Читај повеќе

Бугарски политичар: Опасна е насоката во која политичкото раководство ја турка Северна Македонија

Читај повеќе
  • play_arrow

Почна изградбата на најдолгиот подводен тунел во светот

Читај повеќе
  • play_arrow

Пропагандистот на Путин ја нарече Србија „последна к*рва“

Читај повеќе

Макрон: Ако победи екстремната десница на изборите, ќе има граѓанска војна во Франција

Читај повеќе
  • play_arrow

Објавени првите снимки со Џулијан Асанж на слобода

Читај повеќе

Руски воен брод изведе вежби во Атлантскиот Океан

Читај повеќе

Градската библиотека во Скопје ќе ја промовира „Антологија на иднината“

Читај повеќе