Новите екрани на допир ќе ги направат лаптопите уште потенки

По паметните телефони, OCTA екраните доаѓаат и на преносните компјутери.

Samsung Display, производител на екрани за многу компании, вклучително и матичната компанија Samsung Electronics, објави дека започнал со масовно производство на нов тип OLED екран чувствителен на допир за лаптопи, кој го нарекува On Cell Touch AMOLED (OCTA).

Она што ја разликува оваа технологија од претходните е тоа што сензорите за допир се вградени во самиот панел, наместо да лепат тенок филм над постоечкиот панел кој може да регистрира допири со прстите. Со тоа што не користи филм, кој претставува 6 до 11% од дебелината на екранот, Samsung Display тврди дека технологијата OCTA е поеколошко решение отколку што беше претходно, како и дека е значително полесна и потенка.

OCTA екраните за лаптопи ќе поддржуваат и стапка на освежување од 120 Hz. Високите стапки на освежување веќе играат огромна улога во автономијата на батеријата, но бидејќи новите панели се исто така AMOLED, нема сомнеж дека новата технологија ќе ја видиме во потенки и полесни лаптопи, кои имаат помалку простор за голема батерија и посериозн системи за ладење.

Samsung Display вели дека панелите ќе дебитираат на најновата серија лаптопи на Samsung Galaxy Book, кои ќе пристигнат во февруари и кои ќе бидат „многу преносливи“. Се очекува матичната компанија да ги претстави на настанот Unpacked, заедно со телефоните Galaxy S23.

Претходно ја видовме технологијата OCTA кај паметните телефони, а производителот ја претстави уште во 2010 година. Доколку дизајнот се покаже успешен кај лаптопите, компаниите би можеле да искористат малку повеќе простор за да инсталираат поголеми батерии, подобро ладење и поголем избор на порти отколку што е моментално случајот со лаптопите кои користат OLED екрани.

Тагови
реклама

Олово, кадмиум и арсен се пронајдени во домат и крставица на македонскиот пазар

Read more

Протече нов нацрт договор од СЗО:„Светот мора да се подготви за нова уште посмртоносна пандемија“

Read more

Трагична несреќа кај Штип со три загинати лица

Read more

Цели семејства од Македонија одат на сезонска работа во Хрватска

Read more

Хардвер

Бирајќи го идеалниот Bluetooth звучник: 6 работи на кои треба да се внимава

Read more

Дали знаете дека USB стикот има рок на траење?

Read more

Откриени спецификациите на Pixel Tablet на Google

Read more

Митови и вистини за полнењето батерија на смартфонот

Read more
 

Гик

Лекарите велат дека ова е најважниот вирус за кој никогаш не сте слушнале

Читај повеќе

Со помош на ултразвучни бранови во иднина и луѓето ќе хибернираат

Читај повеќе
  • play_arrow

Ѓердан со заб од мегалодон пронајден во потонатиот Титаник

Читај повеќе

Кои се најпопуларните телефони од врвна класа во првиот квартал?

Читај повеќе

The Witcher 3 е најпродавана RPG игра во историјата

Читај повеќе

Google веќе го распродаде најскапиот телефон, а уште не е пуштен во малопродажба

Читај повеќе

Италија сака да инсталира Ајнштајнов телескоп во напуштен рудник

Читај повеќе

На Twitter му се заканува забрана од ЕУ

Читај повеќе

Ракетата SLS на НАСА го надмина буџетот за 6 милијарди долари, а доцни шест години

Читај повеќе