Новите лаптопи на Intel ќе бидат ѕверови: 9+ часа батерија, 12. генерација Core процесор, 5G и fullHD камера

Intel Evo е спецификацијата на овој производител на чипови, која гарантира премиум искуство на секој што користи кој било од Evo уредите. Објавена е третата генерација од овие спецификации и мораме да признаеме дека новите компјутери ќе бидат ѕверски.

Со најавата за 12-та генерација на мобилни процесори Intel ги претстави и спецификациите на 3. генерација Evo уреди за лаптопи, флексибилни и десктоп компјутери. Како што порано лаптопите мораа да исполнуваат одредени барања за да се нарекуваат Ultrabooks, сега сертификацијата Intel Evo гарантира дека уредите се усогласени со барањата поставени од производителот на чипови.

Повеќето од барањата што ги пропиша Intel се само подобрувања во однос на спецификациите на 2. генерација на Evo. На пример, лаптопот Intel Evo мора да има автономија на батерија која во реални услови издржува користење од 9 часа или повеќе, да се буди за помалку од 1 секунда и за половина часовно полнење да обезбеди доволно батерија за работа од 4 часа.

Акцент на секојдневните работи

Покрај горенаведеното, Intel Evo сега обезбедува одговор за 25 секојдневни операции и воведува 4 нови технологии кои ги подобруваат видео-конференциите.

Кога станува збор за техничките барања, сите уреди мора да имаат процесори од 12-та генерација на Intel, Intel Wi-Fi 6E, 5G и fullHD или подобра камера. Технологиите ќе ги вклучуваат Intel Connectivity Performance Suite, Dynamic Background Noise Suppressing и Intel Visual Sensing Controller.

Еве како треба да изгледа еден таков уред:

Поврзани уреди

Уредите на Intel Evo ќе ви овозможат да враќате повици од телефонот на вашиот лаптоп, со можност за лесно споделување податоци помеѓу уредите и различните интерфејси, сѐ додека уредите се поврзани.

Уредите со флексибилни екрани сега се важен дел од екосистемот Evo, а според спецификациите, за да можат да ја носат значката Intel Evo, потребен им е QHD флексибилен екран на допир поголем од 16 инчи, како и посебна Bluetooth тастатура како додаток.

Покрај лаптопите, десктоп компјутерите и уредите со флексибилен екран, брендот Intel Evo вклучува и периферни уреди. За нив е важно да имаат Thunderbolt конекција и брзо будење, како и брзо полнење. Алтернативно, овие уреди можат да користат Bluetooth за спарување и имаат можност лесно да се префрлаат од компјутер на телефон и обратно (слушалки). На крајот на краиштата, погледнете како Intel го смисли концептот Evo:

Remote video URL

Intel досега објави дека работи со 150 партнери и планира да претстави над 100 Intel Evo различни примери за дизајн, вклучувајќи го и Lenovo Yoga 9i со 12-та генерација Intel Core-P процесори. Како и со Ultrabook концептот, со Evo сертификација Intel планира да изгради препознатлив бренд на уреди од кои корисниците знаат што да очекуваат, а досега им оди одлично.

Тагови
реклама

Два знака од Зодијакот цел јуни ќе имаат поволен финансиски период

Read more

Скандалозно исфрлен фоторепортер од Ролан Гарос

Read more

Во заедничка акција на македонската и грчката полиција запленет 161 кг кокаин во Солун

Read more

Од понеделник во продажба билетите за Македонија - Украина

Read more

Хардвер

Бирајќи го идеалниот Bluetooth звучник: 6 работи на кои треба да се внимава

Read more

Дали знаете дека USB стикот има рок на траење?

Read more

Откриени спецификациите на Pixel Tablet на Google

Read more

Митови и вистини за полнењето батерија на смартфонот

Read more
 

Гик

Поради технички проблеми Boeing го одложи првиот лет со екипаж на Starliner

Читај повеќе

Лекарите велат дека ова е најважниот вирус за кој никогаш не сте слушнале

Читај повеќе

Со помош на ултразвучни бранови во иднина и луѓето ќе хибернираат

Читај повеќе
  • play_arrow

Ѓердан со заб од мегалодон пронајден во потонатиот Титаник

Читај повеќе

Кои се најпопуларните телефони од врвна класа во првиот квартал?

Читај повеќе

The Witcher 3 е најпродавана RPG игра во историјата

Читај повеќе

Google веќе го распродаде најскапиот телефон, а уште не е пуштен во малопродажба

Читај повеќе

Италија сака да инсталира Ајнштајнов телескоп во напуштен рудник

Читај повеќе

На Twitter му се заканува забрана од ЕУ

Читај повеќе