Палента со сос од печурки - супер предлог за ручек

Подгответе ја по рецепт на познат италијански готвач. Не сте пробале поубава палента од оваа со печурки.

Палентата е традиционално италијанско јадење кое можете да го служите и за појадок и за ручек, но и за вечера. Сѐ зависи од тоа кои намирници ќе ги додадете. Ако сакате да направите лесен, а вкусен ручек, тогаш ви предлагаме да ги пробате рецептот за палента во сос од печурки од познатиот италијански готвач Џенаро Конталдо.

Потребни состојки:
 • 1 л вода
 • 250 гр палента
 • парче путер
 • пармезан

За сосот:

 • малку маслиново масло
 • 2 дебели парчиња сланина
 • 1 морков
 • ½ кромид
 • 1 стапче целер
 • 300-400 гр печурки
 • 200 мл доматен сос
 • 200 мл булјон
 • 1 луто пиперче
 • стебленца магдонос
 • сол
Подготовка:

На малку загреано масло пропржете сечкани сланина и морков. Додадете ситно сечкан кромид и целер. Кога зеленчукот ќе омекне додадете ги печурките кои сте ги исечкале на четвртинки. По две минути сипете доматен сос и посолете. Промешајте и сипете булјон и додадете цела лута пиперка. Потоа додадете сечкани стебленца магдонос. Гответе уште 30-35 минути. Во тенџере ставете вода за зоврие, па растопете го путерот. Постепено ставајте палента и гответе додека не се згусне, со непрекинато мешање. Во чинија сипете палента, посипете со рендан пармезан и над тоа сипете сос од печурки и повторно посипете со пармезан.

Remote video URL
реклама

Се гради највисоката кула во светот, ќе биде висока 1.000 метри

Read more

Експертите предупредуваат на „тивкиот убиец“ без симптоми

Read more

Што се добива кога ќе завариш две Југо коли во една?

Read more

Неделен хороскоп од 25 септември до 1 октомври

Read more

Рецепти

Џамбалаја - американски специјалитет од ориз, пилешко и колбаси

Read more

За гурмани: Пекарски компир со сланина и кашкавал

Read more

Рецепт на денот: Особуко - милански говедски специјалитет

Read more

Рецепт на денот: Бело месо во ароматичен сос

Read more
 

Магазин

Неделен хороскоп од 25 септември до 1 октомври

Читај повеќе

Две причини зошто мажите одлучуваат да стапат во брак

Читај повеќе
 • play_arrow

Се гради највисоката кула во светот, ќе биде висока 1.000 метри

Читај повеќе
 • play_arrow
 • filter

Времето за неа стои: Клаудија Шифер се врати на модната писта

Читај повеќе

Пијалаци што не треба да ги пиете ако имате висок крвен притисок

Читај повеќе

4 совети како детето полесно да се одвикне од цуцла

Читај повеќе

Хороскопски знаци кои често остануваат во лоши и токсични врски

Читај повеќе

12 причини за лош здив - можe да укажуваат на сериозен здравствен проблем

Читај повеќе

Карактерни особини на мажите кои имаат богат сексуален живот

Читај повеќе