Паметните часовници сè попопуларни: Apple со најголема заработка, WearOS доминира

Најновата статистика покажува дека испораката на паметни часовници бележи раст во однос на претходната година.

Истражувањето на компанијата Counterpoint Research покажува дека во текот на третото тримесечје од оваа година е забележано зголемување на испораката од 16% во однос на истиот период во 2020 година.

Најголема испорака во текот на ова тримесечје оствари Samsung, благодарение на Galaxy Watch 3 и преминувањето на WearOS платформата.

Apple остана лидер на пазарот на паметни часовници во текот на третото тримесечје, но забележаа пад бидејќи часовниците Watch Series 7 се одложени за четвртото тримесечје од оваа година.

Вториот е Samsung, додека на третото место е Amazfit поради cè поголемата популарност на пазарите во Европа.

Тагови
реклама

Русија го враќа ударот: Ќе носи војска на Куба и во Латинска Америка

Read more

Најпривлечната фудбалерка во светот ја потврди врската со Даглас Луис

Read more

Пукање во Украина: Војник со „калашников“ уби 5 чувари во воена фабрика

Read more

Најочигледниот знак дека ви треба повеќе витамин Д

Read more

Хардвер

ЕУ пресече: Ќе се користи единствен полнач за електронски уреди

Read more

4 начини како да го проверите здравјето на вашиот хард диск

Read more

Суперкомпјутерот на Facebook ќе биде најбрз во светот

Read more

Samsung претстави таблет за контрола на целото домаќинство

Read more
 

Гик

Најстарото живо копнено животно во светот: Гинисовиот рекордер наполни 190 години

Читај повеќе

Оксфорд бара доброволци кои ќе се заразат со коронавирус во име на науката

Читај повеќе

Ракета Falcon 9 на SpaceX ќе удри во Месечината и ќе експлодира

Читај повеќе

Австралиски научници открија необичен објект кој се движи во Млечниот Пат

Читај повеќе

ЕУ пресече: Ќе се користи единствен полнач за електронски уреди

Читај повеќе

Како може 5G да им пречи на авионите?

Читај повеќе

Снимени мистериозни нишки во срцето на нашата галаксија: Од каде доаѓаат?

Читај повеќе

Не е поради удобност: Зошто кучињата спијат во свиткана положба?

Читај повеќе

Научници открија како до супер имунитет против ковид

Читај повеќе