КВАЛИФИКАЦИИ ЗА ЕУРО 2020

Пандев: Со победа да ги завршиме квалификациите

Нашиот најдобар фудбалер е подготвен за игра откако не настапи на дуелот во Виена поради болест. Посакува со победа Македонија да ги затвори квалификациите.

Горан Пандев не можеше да им помогне на соиграчите против Австрија во Виена откако на ден пред натпреварот се разболе со покачена температура. Сега е добар и е подготвен за настап утре вечер против Израел.

„Ова е последниот наш натпревар во овие квалификации и сакаме со победа да ги завршиме истите и да се пласираме таму каде што никогаш досега не сме биле. Сакаме да бидеме трети“, рече Пандев на денешната прес-конференција.

Пандев му има дадено еден гол на Израел и тоа во победата токму со неговиот гол пред две години во Хаифа во квалификациите за пласман на Мундијалот во Русија.

„Игравме во овие квалификации во една неатрактивна, но тешка група и само против Австрија потфрливме, додека на останатите натпревари одигравме добро. Можеби можевме да освоиме и повеќе бодови, но решаваа нијанси“, смета македонскиот капитен.

Кога веќе не успеавме да се квалификуваме на ЕУРО, желбата на Горан е Македонија да ги заврши квалификациите на 3-тото место бидејќи никогаш не сме биле трети, секогаш 4-ти или дури 5-ти.

„Не успеавме да стигнеме до тоа второ место за директен пласман на ЕУРО 2020, па сега третото место би било добар резултат за нас во овие квалификации. Подготвен сум за дуелот со Израел, а дали ќе настапам зависи од селекторот“, изјави капитенот Горан Пандев.

Македонија и Израел копјата ќе ги вкрстат утре од 20.45 часот на Националната Арена „Тоше Проески“ во Скопје. Картите се веќе во продажба и можат да се набават за 150 денари.

реклама

Расте бројот на новозаразени во Грција и Албанија

Read more

Фотошоп магија: Холивудските ѕвезди позираат со нивните најпознати ликови

Read more

Германија: Задолжителен ковид тест за сите кои влегуваат во земјата од високоризични региони

Read more

Потресна снимка од Бејрут: Невеста позира во венчаница во момент на експлозијата

Read more

Фудбал

Премиер лигата се враќа на три измени

Read more

„Ибра од Македонија“ ќе му даде нов живот на Јувентус

Read more

Бартомеу инсистира дека Меси ќе се пензионира во Барса

Read more

Алексис раскина со Манчестер и потпиша договор со Интер

Read more

Спорт

Премиер лигата се враќа на три измени

Читај повеќе
  • play_arrow

„Ибра од Македонија“ ќе му даде нов живот на Јувентус

Читај повеќе

Бартомеу инсистира дека Меси ќе се пензионира во Барса

Читај повеќе

Алексис раскина со Манчестер и потпиша договор со Интер

Читај повеќе
  • play_arrow

Барселона донесе бразилски вундеркинд со 300 милиони откупна клаузула

Читај повеќе
  • play_arrow

Интер, Манчестер, Копенхаген и Шахтар обезбедија четврфинале во ЛЕ

Читај повеќе

Федерер: Мислам дека 90 отсто од тенисерите се задоволни од прекинувањето на сезоната

Читај повеќе

Нејмар ја отпиша Барсa: Ги доживувам моите најдобри моменти во ПСЖ

Читај повеќе

Германски медиуми: Филип Лазаров позитивен на COVID-19

Читај повеќе