Погба: Одземено ми е сѐ што изградив во професионалната кариера

Макфакс/Кајгана
/ 29.02.2024 / 17:30

Францускиот фудбалер Пол Погба демантираше дека свесно или намерно користел допинг и најави жалба на одлуката на италијанскиот Национален антидопинг трибунал (ТНА) кој претходно денеска го суспендираше играчот на Јувентус на 4 години поради користење недозволени супстанци.

„Денеска бев информиран за одлуката на Трибуналот и мислам дека е неправедна. Тажен сум и шокиран. Срцето ми е скршеното бидејќи ми е одземено сѐ што изградив во професионалната кариера“, напиша Погба на својот Instagram профил.

Францускиот фудбалер беше тестиран по случаен избор на 20 август минатата година по натпреварот од Серија А помеѓу Јувентус и Удинезе. Овој натпревар го следеше од клупата за резерви.

Погба бил позитивен на тестостерон, хормон кој ја зголемува издржливоста. Анализата на примерокот Б потоа потврди дека францускиот фудбалер е позитивен на тестостерон.

„Кога ќе бидам ослободен од законските ограничувања, целата приказна ќе стане јасна. Никогаш свесно или намерно не сум земал додатоци што ги прекршуваат прописите. Како професионален спортист никогаш не би направил ништо незаконско за да ги подобрам перформансите. Никогаш не сум омаловажувал, ниту сум измамил колеги спортисти или навивачи на ниеден тим. Ќе поднесам жалба до Судот за спортска арбитража“, заклучи Погба.

Погба (30) се врати во Јувентус во јули 2022 година. Тој претходно настапуваше за клубот од Торино од 2012 до 2016 година. Покрај Јувентус настапуваше и за Манчестер Јунајтед.

реклама

Топ 5 најдолговечни животни - некои живеат и илјадници години

Read more

Зошто никогаш не треба да користите мобилен телефон додека сте во тоалет?

Read more

Со 11.100 км/ч за 1 час низ половина свет: Тестот беше успешен, доаѓа ракетен авион?

Read more

Тешка недела: Финансиски хороскоп за секој знак од 15 до 21 април

Read more

Фудбал

Џеко на 38 години истрча од гол на гол за девет секунди

Read more

Како беше на скопското дерби Работнички - Вардар?

Read more

Проклетството на Кејн ја уништи трофејната низа на рекордерот Коман

Read more

Откриено зошто колабираше Ндика, немал срцев удар

Read more
 

Спорт

  • play_arrow

Џеко на 38 години истрча од гол на гол за девет секунди

Читај повеќе
  • play_arrow

Како беше на скопското дерби Работнички - Вардар?

Читај повеќе

Проклетството на Кејн ја уништи трофејната низа на рекордерот Коман

Читај повеќе
  • play_arrow

Литванец го собори најстариот машки светски рекорд

Читај повеќе

Откриено зошто колабираше Ндика, немал срцев удар

Читај повеќе

Сега почнува спектаклот: Познати се сите плеј-ин парови и учесници во плеј-офот

Читај повеќе

Спектакл во Тексас, Вињалес влезе во историјата на кралската класа

Читај повеќе
  • filter

Неверојатни сцени на прославата во Леверкузен: Навивачите не издржаа и влетаа пред 90-та

Читај повеќе
  • play_arrow

Хет-трик на телохранителот на Меси – запре 3 навивачи на еден натпревар

Читај повеќе