Половина милијарда долари - Патрик Махомс го потпиша најскапиот договор во историјата на спортот

Патрик Махомс потпиша нов договор со НФЛ екипата Канзас Сити Чифс и стана најплатениот спортис во историјата.

Квотербекот беше прогласен за МВП на Супербоулот откако им ја донесе на Чифс првата титула по 50 години.

Токму затоа 24-годишниот Махомс е награден со нов десетгодишен договор вреден неверојатни 503 милиони долари.

URL

Досега, најскап договор во спортската историја имаше потпишано бејзбол играчот Мајк Траут кој за Лос Анџелес Ејнџелс потпиша за 426,5 милиони долари за 12 години верност.

Досега најскапо платен квотербек во НФЛ беше Расел Вилсон од Сиетл Сихокс, кој потпиша четиригодишен договор за 140 милиони долари во април, 2019 година.

Forbes го рангира тенисерскиот ас Роџер Федерер за најскапо платен спортист во светот, со годишна заработка од 106,3 милиони долари во кои се вброени наградите и хонорарите од реклами.

Португалскиот фудбалер Кристијано Роналдо е на второ место со годишна заработка од 105 милиони долари од плата и комерцијални хонорари. Тој во 2018 година потпиша четиригодишен договор со Јувентус за годишна плата од 30 милиони евра.

реклама

Што е еректилна дисфункција и како се лекува овој проблем што ги мачи мажите?

Read more

Бајден го прекрши кралскиот протокол на средбата со Елизабета Втора

Read more

Три хороскопски знаци кои не знаат како да бидат сингл

Read more

Кои се знаците дека ви недостасува железо во телото?

Read more

Останати спортови

Мајк Тајсон ќе се врати во рингот во септември

Read more

Се самоуби еден од организаторите на Олимпијадата

Read more

Логан издржа осум рунди против Мејведер, крајот без победник

Read more

Данска противник на македонските одбојкари во финалето на Европската сребрена лига

Read more
 

Спорт

  • play_arrow
  • filter

Јелена Ѓоковиќ одушеви со навивањето за Ноле на дуелот со Надал

Читај повеќе
  • filter

Како се сака националниот тим!

Читај повеќе

Македонскиот дрес најубав на ЕУРО во изборот на ESPN

Читај повеќе

Почна ЕУРО 2020, но економското влијание ќе биде ограничено

Читај повеќе

Арнаутовиќ: Нè чека тежок натпревар, Македонците се квалитетни и со поддршка од целата нација

Читај повеќе

Англиската репрезентација „тежи“ 1,2 милијарди евра, колку вреди македонската?

Читај повеќе

Тричковски: Головите на Кипар - дополнителен мотив за ЕУРО

Читај повеќе
  • filter

Шведски полицаец ќе ни суди на дебито на ЕУРО

Читај повеќе

Ѓунеш: Турција може да ја победи Италија

Читај повеќе