Познати личности бараат отстранување на спомениците на Конфедерацијата

МИА / КАЈГАНА
/ 08.07.2020 / 09:30

Познатиот поп-пејач Џастин Тимберлејк се впиша во листата на славни личности кои бараат отстранување на спомениците во чест на американската Конфедерација од 19. век.

Тоа, првенствено, се однесува на самата сојузна држава Тенеси, каде што тој живее, а кајшто според него има многу такви статуи и споменици.

„Ако имаме намера да одиме напред, споменициве мора да се урнат. Но, да запомниме: Отстранувањето на спомениците не ја брише насилната историја на обесправеност во нашата земја – отстранувањето е симбол на почит кон луѓето со темна боја на кожата во Америка и чекор натаму кон понапредно општество на еднаквост“, напиша Тимберлејк (39) на Instagram.

URL
View this post on Instagram

...a state that happens to be the home of many many confederate monuments. I’ve been listening closely to the ongoing debates about what to do with these statues — and I really want to take a minute to talk about this. ⠀ ⠀ When we protest racism in America, people think we are protesting America itself. Why is that the reaction? Because America was built by men who believed in and benefitted from racism. Plain and simple. ⠀ ⠀ This is when you hear “But that’s all in the past”. So let’s be clear... those men who proudly owned and abused Black people are STILL celebrated all over the country. ⠀ ⠀ There are roughly 1,848 confederate statues of in the US. More than half are in The South, and it’s not acceptable. No one should be protecting the legacies of confederate leaders and slave owners. ⠀ If we plan to move forward, these monuments must come down. But let’s remember: Removing these statues does not erase our country’s vile history of oppression — removing them is a symbol of respect for Black people in America and it’s a step towards progress and actual equality for all. ⠀ ⠀ This video is by @aclu_nationwide, which has been fighting hard to remove these statues across the country. Their Legal Director #JeffreyRobinson has been speaking on this issue for years (you can find more in the link in my bio). Please follow them and learn more about the history of the monuments in your own states and counties.

A post shared by Justin Timberlake (@justintimberlake) on

Меѓу неговите истомисленици се е и неговата „сотатковинка“ од Тенеси – Тејлор Свифт, Фејт Хил од Мисисипи и други кои потекнуваат од југот на САД, каде што за време на Американската граѓанска војна 1860-тите била формирана таа контроверзна државна формација Конфедеративни американски држави во кои една од главните разлики со Северот било легалното ропство.

реклама

Новиот играч на Јувентус полни батерии на Охридското Езеро

Read more

Скопјанец организирал фудбалски турнир непочитувајќи ги мерките за заштита од COVID-19

Read more

Чеферин: Во иднина нема да се повтори Ф8 форматот

Read more

Петмина патници од летот Скопје-Турку во вторникот позитивни на COVID-19

Read more

Свет

Дневен преглед на состојбата со COVID-19 во светот

Read more

Израел и Емиратите постигнаа историски мировен договор

Read more

Пронајдена карстна дупка каде терористите на ИСИС фрлале тела

Read more

Поплавите во Северна Кореја можеби ги оштетиле нуклеарните постројки

Read more

Вести

Запалени две возила на ЕВН во Тетово

Читај повеќе

Бројот на новозаболени од COVID-19 дневно сè уште трицифрен

Читај повеќе

Сончево и топло со мала до умерена облачност

Читај повеќе

Дневен преглед на состојбата со COVID-19 во светот

Читај повеќе

Земјотрес регистриран во пехчевското епицентрално подрачје

Читај повеќе

Пендаровски: Мое е да го дадам мандатот, на мандатарот е да покаже дека има мнозинство во Собранието

Читај повеќе

Од сабота четврта фаза на прскање против комарци

Читај повеќе

Израел и Емиратите постигнаа историски мировен договор

Читај повеќе

Најголем дел од новозаболените во Словенија се увезени случаи на COVID-19 од Хрватска

Читај повеќе