САД

Трамп: Ќе воведеме царини за сите компании кои ќе заминат од САД

Американскиот претседател Доналд Трамп изјави дека неговата администрација, доколку биде реизбран, ќе воведе царини за секоја компанија што ќе ги напушти Соединетите Американски Држави за да отворат работни места во друга држава.
Read more
play_arrow
filter

Ураганот Лoра ја погоди Луизијана, загина една девојка

Ураганот Лoра го погоди југозападниот дел на сојузната држава Луизијана како една од најсилните бури што некогаш ја погодија таа држава, а како што беше соопштено, официјалните информации се дека загинало едно девојче, но се верува дека и
Read more

Експлозија на гас во Балтимор, урнати неколку куќи, една жена загина

Жена загина во експлозија на гас во Балтимор, неколку лица се повредени и неколку куќи се уништени.
Read more

Американско разузнавање: Русија насочена да му наштети на Бајден, Кина сака Трамп да загуби

Вашингтон, 8 август 2020 (МИА) – Висок официјален претставник на САД oд контраразузнавањето предупреди дека Русија, Кина и Иран ќе се обидат да влијаат врз претседателските избори во САД, со тоа што Русија веќе се обидува да го поткопа вер
Read more

Афроамериканците сепак ја поддржуваат полицијата

Над 80 проценти од анкетираните Афроамериканци сакаат и понатаму американската полиција да патролира по улиците во нивните населби, вели едно истражување на јавното мислење.
Read more
play_arrow

Како на филм: Воз предизвикал уривање на дел од мост и се запалил

Товарен воз кој преминувал преку мост над езеро во Аризона излетал од шините и предизвикал уривање на дел од мостот по што се вивнал во пламен.
Read more

Трамп ќе испрати федерални сили во Чикаго и во Албукерки

Американскиот претседател Доналд Трамп изјави дека ќе распореди федерални сили во градовите каде има пораст на насилството, меѓу кои Чикаго во Илиноис и Албукерки во Ново Мексико.
Read more

Тестови во САД покажаа дека бројот на заразени можно е да биде 10 пати повисок од објавениот

Бројот на регистрирани случаи на новиот коронавирус во САД е далеку помал од реалниот број заразени лица, според податоците објавени од американската Влада, што беше навестено со помало истражување минатиот месец.
Read more
play_arrow

Најмалку 12 застрелани во Илиноис, еден убиен

Најмалку 12 лица се повредени денеска во пукање во градот Пеорија во американската сојузна држава Илиноис, соопштија официјалните лица.
Read more

Извршена трета смртна казна за една недела во САД

Оваа недела беше извршена третата федерална смртна казна во САД. Дастин Ли Хонкон (52) беше егзекутиран со смртоносна инекција во централната сојузна држава Индијана.
Read more

За една недела уште 1,3 милиони невработени во САД

Уште 1,3 милиони Американци поднесоа барање за надомест за невработеност минатата недела.
Read more

Половина Оклахома прогласена за резерват на Домородните Американци

Врховниот суд на САД донесе пресуда дека околу половина од американската сојузна држава Оклахома им припаѓа на Домородните Американци. Случајот вклучуваше, поточно засегна и претходна пресуда за силување на дете.
Read more
реклама

Мажите во овие хороскопски знаци ќе ве разочараат во кревет

Read more

Фитнес експерт до почетници во вежбањето: Учете од моите грешки

Read more

Паднаа Facebook и Instagram – дали забележавте проблеми?

Read more

Ова се десетте најпаметни трансфери направени летово

Read more