џорџ флојд

Афроамериканците сепак ја поддржуваат полицијата

Над 80 проценти од анкетираните Афроамериканци сакаат и понатаму американската полиција да патролира по улиците во нивните населби, вели едно истражување на јавното мислење.
Read more

Познати личности бараат отстранување на спомениците на Конфедерацијата

Познатиот поп-пејач Џастин Тимберлејк се впиша во листата на славни личности кои бараат отстранување на спомениците во чест на американската Конфедерација од 19. век.
Read more

Чувари обвинуваат за расизам во затворот каде што се наоѓа полицаецот обвинет за убиство на Џорџ Флојд

Осум чувари од затворот во американската сојузна држава Минесота, каде што се наоѓа Дерек Шовен, полицаецот кој е обвинет за смртта на Афроамериканецот Џорџ Флојд, тврдат дека биле изложени на расна дискриминација по пристигнувањето на Шов
Read more

Европскиот парламент усвои Резолуција против расизмот

Европскиот парламент усвои резолуција „Животите на црнците се важни“ како одговор на протестите за расна правда што се проширија низ цела Европа по убиството во САД на Афромериканецот Џорџ Флојд.
Read more
play_arrow

Зафатот со гушење при апсење ќе биде укинат во Минеаполис

Градскиот совет во Минеаполис донесе одлука за забрана на задушување на лице за време на полициско апсење, по убиството на Џорџ Флојд пред 10 дена, кога полицаец со колено му го притискаше вратот повеќе од осум минути.
Read more
реклама